Louis i Stuart
Powieści Elwyna Brooksa White'a – Łabędzie nutki, Stuart Malutki oraz Pajęczyna Charlotty – zyskały uznanie krytyków, którzy uhonorowali ich autora wieloma wyróżnieniami, m.in. Nagrodą Pulitzera za całokształt twórczości.

Dlaczego?

Przecież książek o zwierzętach dla dzieci są setki. To wdzięczni i popularni – właściwie już od stuleci – bohaterowie. Czemu więc powieści o oswojonej myszy czy niemym łabędziu uznawane są za szczególne?

Tak naprawdę nie każdemu przecież przypadną do gustu. Niektórzy nie lubią spersonifikowanych zwierząt. A zarówno Stuart, jak też Louis i jego krewni, posiadają wiele ludzkich cech – zarówno cnót, jak i (rzadziej) przywar. Bywają też samotni, zagubieni, zakochani, tęskniący. Gdyby jeszcze żyli w baśniowych krainach – za siedmioma górami, w tajemniczym lesie. Ale nie! Obydwaj występują w bardzo konkretnych, precyzyjnie opisanych miejscach – w stanie Ontario, niedaleko Billings i na ranczu Sweet Grass w stanie Montana, na łabędzich łódkach w Bostonie, w filadelfijskim ZOO czy w Nowym Jorku. Louis chodzi też do szkoły, a nawet nocuje w hotelu Ritz. Umie pisać i gra na trąbce. To nieprawdopodobne! Nielogiczne!

I może dlatego tak atrakcyjne dla stałych bywalców świata wyobraźni?

Realizm miejsc, podobnie jak dokładne, oparte na autentycznej obserwacji opisy łabędzich zachowań i zwyczajów, w zaskakująco spójny sposób łączą się w książce White'a z najbardziej nieprawdopodobnymi zdarzeniami. Może dzięki temu ten fantazyjny świat tak mocno oddziałuje na wyobraźnię czytelników, a jego teksty doczekały się licznych ekranizacji i wielu wznowień? Nie bez znaczenia pozostają tu też na pewno umiejętność tworzenia charakterystycznych, zapadających w pamięć postaci oraz zabawnych, niekiedy wzruszających scen czy dialogów.

Poza walorami literackimi, na uwagę zasługują również promowane w powieściach wartości, oparte na jasnym kodeksie moralnym. Uczciwość, wierność, rzetelność, pracowitość, odpowiedzialność, a nade wszystko rodzina i przyjaźń nie są tu tylko dobrze brzmiącymi hasłami, o których wiele się mówi. Wręcz przeciwnie: w postawach i wyborach bohaterów nabierają konkretnych kształtów.

Czy to nie wystarczający powód, by poznać najmniejszego członka rodziny Malutkich lub zasłuchać się w łabędzich nutach?
22 kwietnia 2017

Tytuł: Łabędzie nutki