O myszce, ogonach i przyjaźni
Który maluch nie ma w swojej biblioteczce przynajmniej jednej książki o zwierzętach?

Pewnie trudno byłoby takiego wskazać (chyba że w jego domu w ogóle nie ma książek). Bo przecież zdecydowana większość kartonowych publikacji dla najmłodszych opowiada właśnie o domowych, wiejskich lub egzotycznych zwierzakach.

Na czym zatem polega oryginalność książki Erica Carle?

Po pierwsze, Czy chcesz być moim przyjacielem?, posiada fabułę. W dodatku prostą oraz – można by rzec – rytmiczną, a dzięki temu zrozumiałą i atrakcyjną dla dzieci. Mała myszka z szarym ogonkiem szuka przyjaciela, proponując przyjaźń każdemu napotkanemu stworzeniu*. Wciąż spotyka się ze zdecydowaną odmową, przy czym krótkie nie! bywa wyrażone na wiele sposobów: raz zostaje wykrzyczane, następnie wyryczane, wyszczekane, a kiedy indziej – wyrażone z westchnieniem lub ziewnięciem. Dopiero na ostatnich stronach myszka znajduje swojego towarzysza (ale to nie koniec opowieści!).

Po drugie: uwagę czytelników mogą zwrócić ilustracje – charakterystyczne dla publikacji autora Bardzo głodnej gąsienicy.

Po trzecie: kolejne zwierzęta poznajemy od... ogona. Dzięki temu każda strona książki to zarazem zagadka, bo mały czytelnik ma szansę sam odgadnąć, do kogo właściwie zwraca się myszka, gdy swoje pytanie kieruje w stronę wspaniałego wachlarza z piór, rudej kity czy szarych płetw. Każde ze zwierząt zostaje wprowadzane oddzielnie, a na jego charakterystykę składa się zaledwie kilka słów, związanych z typowym dla niego wyglądem lub zachowaniem. Niewielka ilość tekstu oraz użycie prostych sformułowań (związanych z kolorem, długością czy grubością ogonów) ułatwiają najmłodszym wysłuchanie i zrozumienie opowieści. W dodatku powtarzalność sytuacji sprawia, że malcy sami angażują się w lekturę i aktywnie w niej uczestniczą.

Co ciekawe, Czy chcesz być moim przyjacielem? może przyciągnąć także uwagę kilkulatków (zwłaszcza dzięki zagadkom), którzy również na tej lekturze skorzystają. Bo nawet jeśli czują się samotni, dzięki małej myszce mogą mieć nadzieję, że nie rezygnując z otwartości na innych, może także i oni trafią kiedyś na „pokrewną duszę”**.

*Szczególnie wyczuleni na wartość edukacyjną publikacji powinni założyć, że myszka przebywa w ZOO (choć takiej informacji w książce nie ma) – inaczej trudno wytłumaczyć, jak w czasie jednego spaceru udało jej się spotkać fokę, kangura, żyrafę, lisa i pawia.

** Znów uwaga dla szczególnie wymagających: lekturę książki Erica Carla warto uzupełnić komentarzem, że możliwa jest także przyjaźń z ludźmi odmiennymi od nas samych.
14 marca 2017

Tytuł: Czy chcesz być moim przyjacielem?
Autor: Eric Carle
Wydawnictwo: Tatarak