Miłość w przyszytym guziku
Oto kolejny zbiór homilii księdza Twardowskiego.

Być może najbardziej poruszający ze wszystkich.

Mówi o tym, co najważniejsze. O miłości.

Tym razem wybrane przez Aleksandrę Iwanowską teksty księdza Jana – fragmenty jego kazań dla dzieci wygłoszonych pomiędzy rokiem 1964 a 2001 – zostały podzielone na siedem części.

Pierwsza opowiada o skarbach serca, o tym, co to znaczy być dobrym (np. nie tupać jak koza, nie wyć jak dziki osioł) i czym się różni miłość najmniejsza od tej ciut, ciut większej, a ta – od ogromnej.

Druga wyjaśnia, co jest najważniejsze – jaki jest sens ludzkiego życia (po co Pan Bóg stworzył człowieka), a także dlaczego i jak trzeba się uczyć miłości.

Trzecia to apel, by na złość odpowiadać dobrocią, by za swoich bliźnich uznać także tych, którzy denerwują, złoszczą się i kłócą.

Czwarta i piąta przedstawiają trud i piękno wzajemnej miłości oraz wyjaśniają, po co Pan Bóg stworzył rodzinę .

Szósta i siódma dotyczą najpiękniejszej i najważniejszej miłości – relacji z Bogiem, tego, jak wyraża się miłość do Niego i jak On kocha człowieka.

Jakie są zebrane w książce teksty? Krótkie. Bogato ilustrowane – ciepłymi, wesołymi rysunkami Elżbiety Kidackiej. Wymagające – bo ksiądz Jan chciał, by dzieci były dobre (a nie tylko dobrze wykształcone i wszystkomające). Obrazowe, pełne konkretnych przykładów. Poszerzające perspektywę – bo ich autor opisując codzienność, nie tracił z oczu Nieba. Rodzinne – bo dziecko, mama, tata, babcia znajdują się w ich centrum. Bliskie.

Komu warto podarować tę książkę? Albo inaczej – z kim ją czytać?

Z tymi, którym chcemy zaszczepić świadomość Bożej miłości oraz umiejętność kochania ludzi.

Z tymi, którym pragniemy dać to, co najcenniejsze.
22 lutego 2017