Oto jest Basia
Basia to jedna z najbardziej znanych pięciolatek w Polsce.

Przynajmniej w domach czytelniczych rodzin, w których skład wchodzą dzieci w wieku przedszkolnym.

Nie trzeba więc specjalnie przedstawiać ani Basi, ani jej małego brata Franka, ani chodzącego już do szkoły Janka. Także często dyżurujący tata – lekarz i próbująca pracować w domu mama mają spore grono znajomych. Należą do niego ci, którzy wraz z Basią odwiedzali plac zabaw, bywali na biwaku i w lesie, podróżowali, gotowali, poznawali znaczenie pieniędzy i mody albo stawiali czoła nowym wyzwaniom – takim jak przedszkole, narodziny brata, pierwsze spotkanie z opiekunką, choroba dziadka, wizyta u dentysty.

Na czym polega fenomen wykreowanej przez Zofię Stanecką bohaterki? Co sprawia, że opowieści o niej są równocześnie lubiane przez dzieci, chętnie czytane przez rodziców, a do tego jeszcze dobrze oceniane przez krytyków?

Można odpowiedzieć krótko: prawda. Każdy z poświęconych Basi historii jest bardzo realistyczna. I to nie tylko pod względem opisywanych wydarzeń – zupełnie zwyczajnych sytuacji z życia codziennego. Także emocje, zachowania, słowa, a nawet gesty bohaterów są jakby... znajome. Postacie kreowane przez Zofię Stanecką (a rysowane przez Mariannę Oklejak) nie przypominają przy tym wydumanych literackich archetypów. O wiele bliżej im do zupełnie zwyczajnych ludzi: mam, którym ze zmęczenia puszczają nerwy, ojców – po pracy marzących przede wszystkim o drzemce i wreszcie dzieci, przeżywających wszystko z niezrozumiałą dla większości dorosłych intensywnością.

Może dlatego tak wielu rodziców, sięgających ze swymi pociechami po serię o Basi, odnajduje liczne podobieństwa pomiędzy małymi słuchaczami a główną bohaterką? Ten paralelizm literackiej i realnej rzeczywistości czyni oczywiście lekturę przyjemną i zabawną. Ale pełni też o wiele ważniejszą rolę (trudno ocenić, na ile zamierzoną przez samą autorkę): pozwala dorosłym spojrzeć na codzienność z perspektywy dziecka. Dziecka, które stara się być grzeczne, ale nie potrafi okiełznać tajfunów własnych emocji (zmuszających je do tupania, krzyczenia, płaczu albo głośnego śmiechu), ani pomysłów, które same wpadają do głowy (zachęcając do rozbryzgiwania soku z buraków po kuchni albo zabawy w pieski).

Książki o Basi są niezwykle przyjazne najmłodszym, bo sprawiają, że czują się oni nie tyle oceniani czy wychowywani, ile po prostu zrozumiani. A pomysły Basi stanowią znakomitą inspirację całkiem nowych zabaw...

Krótko mówiąc, seria Wielka księga przygód. Basia, stanowiąca wybór wcześniejszych publikacji, to pewnego rodzaju gratka zarówno dla najmłodszych, jak i całkiem dorosłych czytelników. Każdy z trzech tomów zawiera bowiem siedem opowiadań – siedem pretekstów do wspólnej lektury, do nabrania dystansu i rzucenia na świat nieco mniej dorosłego spojrzenia.
19 stycznia 2017

Tytuł: Wielka księga przygód. Basia