Nauczyciele świętości
Mała, cieniutka książeczka. Z niespecjalnie rzucającą się w oczy okładką.

Niepozorna, łatwa do przeoczenia.

Dopiero wnętrze zadziwia. Niewiele tu słów, a tyle treści!

Na niespełna stu stronach pojawia się aż trzydziestu oryginalnych bohaterów. I to realnych postaci! Nikt nie wymyślił ich życiorysów – często zaskakujących i fascynujących bardziej niż literacka czy filmowa fikcja. Niektórzy zyskali sławę dzięki swej wytrwałości i pokorze, inni – za sprawą dokonywanych cudów. Jedni żyli cicho i skromnie, inni szybko zdobywali rozgłos. Wszyscy rozsiewali wokół siebie dobro, czynili świat lepszym i piękniejszym miejscem.

Czyż nie takich wzorów pragniemy dla naszych podopiecznych?

Książka I ty możesz świętym być! ułatwia zawarcie wartościowych znajomości. Przejrzysta struktura oraz zrozumiała, konkretna i „nieprzegadana” treść sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po książkę i wielokrotnie do niej wracają. Nie znajdą tu wprawdzie dat, tytułów fundamentalnych dzieł czy pełnych życiorysów, ale czy tego rodzaju informacje zainteresowałyby najmłodszych? Autorzy postawili na coś innego (cenniejszego?): koncentrują się przede wszystkim na cechach charakteru i sposobie postępowania poszczególnych świętych.

Dzięki temu prezentowane postacie wydają się być nauczycielami – inspiratorami.

Czego uczą? Czy ich nauki są przydatne?

Wystarczy kilka przykładów, by pokazać wartość tych lekcji.

Józef stanowi wzór zaufania Bogu.

Benedykt – stawiania Chrystusa na pierwszym miejscu.

Hildegarda – troski o zdrowie.

Franciszek – wdzięczności.

Rita – przebaczania.

Filip – radości.

Fryderyk – pocieszania smutnych.

I ty możesz świętym być! to z jednej strony leksykon najpopularniejszych świętych, z drugiej – modlitewnik. Każdej notatce o świętym towarzyszy bowiem skierowana do niego lub ułożona przez niego modlitwa.

Przede wszystkim jednak książka ta stanowi inspirującą i – oby! - owocną lekturę.

A swą skromną (ułatwiającą koncentrowanie się na treści) formą przypomina, jak mylne bywają pozory...
12 października 2016

Tytuł: I ty możesz świętym być! 30 postaci do naśladowania
Autor: Emmanuelle Heme