Jeden to tyle co ty!
JEDEN = To tyle samo, co ty. Ty i tylko ty.

SZEŚĆ = Żuk ma sześć nóg. Ma jeszcze skrzydła, ale używa ich tylko wtedy, kiedy bolą go nogi.

OSIEM = Jeśli zobaczysz w przedpokoju osiem maleńkich bucików, będą to na pewno buty pająka. Pająk ma osiem nóg. Że też chce mu się wiązać tyle sznurowadeł!

Może tyle wystarczy tytułem recenzji? Bo już wiadomo, jaka jest ta książka – zabawna, pełna obrazowych przykładów, przejrzysta, napisana krótko i zwięźle (to ostatnie chyba po to, by czytelnikom zostało mnóstwo czasu na wykorzystanie proponowanych tu zabaw!). Autorka nieustannie odwołuje się do tego, co tak piękne w dzieciństwie: zamiłowania do ruchu, gier i wesołej rywalizacji, kreatywności, a także nałogowego „zbieralnictwa” wszelkich skarbów ziemi – kamyków, patyków, szyszek, kasztanów, a nawet… dżdżownic. W dodatku, za sprawą swojej książki, Emma Adb?ge wyprowadza dzieci ze szkolnych ławek – wprost na podwórko, do parku czy na leśną polanę.

Wszystko to sprawia, że z Liczymy na spacerze matematyka staje się dobra nie tylko na każdą pogodę, ale i… dla każdego. Naprawdę! Bo zaproponowane zabawy sprawią przyjemność i ciekawskiemu przedszkolakowi, i (niemal) całkiem poważnemu uczniowi szkoły podstawowej, i… szczerze? Niejednemu dorosłemu!

(A co – nie jesteście ciekawi, ile razy potraficie podskoczyć na dwóch nogach w ciągu minuty? Albo ile w tym czasie ulepicie śnieżek? Z patyczkowych bierek czy poszukiwania skarbów też raczej się nie wyrasta!)

Gdyby jednak analizować prezentowane treści pod względem ich wartości edukacyjnej, chyba najlepiej wpisywałyby się one w program klasy pierwszej. Autorka przedstawia kolejne cyfry, następnie krótko opisuje po kilka zabaw na każdą porę roku, a na koniec wyjaśnia – m.in. za pomocą kiełbasek Eryka – zasady dodawania i odejmowania oraz dzielenia i mnożenia. Dodajmy, że czyni to tak, że naprawdę trudno byłoby tych prostych reguł NIE zrozumieć…

Dlatego lekturę książki Emmy Adb?ge można podsumować krótko: problemy z liczeniem – co to takiego?! Przecież matematyka jest świetna!

Recenzja w ramach projektu Przygody z książką.

Informacje o projekcie można znaleźć TUTAJ
20 czerwca 2016

Tytuł: Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę
Autor: Emma Adbage