Książeczki pełne miłości
Dziś ja i moje przedszkolaki chcemy pokazać Wam trzy wspaniałe i kolorowe książeczki autorstwa Pani Agnieszki Frączek: Kochana mamusia, Kochany tatuś oraz Całuski i buziaczki.

Kochana mamusia, jak sam tytuł wskazuje, przedstawia postać mamy jako osoby czułej i troskliwej.

Bo przecież tylko mama – nikt inny- potrafi czarować, zrobić coś z niczego, przytulić tak mocno, że wszystkie smutki i lęki idą w kąt. Tylko z mamą można polecieć na księżyc, zdobyć kosmiczne prawo jazdy, pogonić smoki, a na koniec upiec pyszne babeczki lub placek. To właśnie mama pachnie najcudniej na świecie i w oczach dziecka jest królewną – nie ważne, czy ma na sobie sukienkę, czy dres.

Wierszowany tekst książeczki jest bardzo lekki i przyjazny. Podczas czytania pewnie niejednej mamie zakręci się łezka w oku. A dziecko? Nie będzie chciało zejść z kolan swojej mamusi.

Natomiast piękne ilustracje, wykonane przez Elen Lescoat, zachęcą do częstego wracania do lektury. W przedszkolu często po nią sięgamy Furorę robiła głównie przed dniem matki. Dzieci pokazywały ją nawet swoim rodzicom. W tym miejscu warto dodać, że ta książeczka może być wspaniałym prezentem dla mamy. Zwłaszcza, że na ostatniej stronie można wypisać, w specjalnym okienku dedykację. Na pewno każda mama będzie zachwycona z takiej niespodzianki.

Zainspirowane książeczką dzieci wykonały w przedszkolu portrety swoich „Kochanych Mam"". Podczas zajęć plastycznych stworzyły też laurki, kwiatki z bibuły oraz babeczki dla mamy. Rysowały, wycinały, naklejały cekiny i brokat. Jakby tego było mało, stworzyłam z dziećmi pięknie pachnące kule musujące do kąpieli – oczywiście w kształcie babeczek.

Kochany tatuś nie różni się zbytnio od powyższej książeczki. Również jest wierszowany i zawiera okienko na dedykację dla taty (…).

Pomimo tego, że ilustracje stworzyła tu Angelique Pelletier, są one bardzo podobne do tych z pierwszej książeczki. Czcionka w niej jest duża i przejrzysta, dzięki czemu starsze dzieci mogą ją czytać samodzielnie.

Pani Agnieszka Frączek przedstawia tu tatę jako miłego i ciepłego człowieka. Jest on znakomitym kucharzem, bohaterem, figlarzem, wspaniałym mężem i oczywiście tatusiem.

Pokazuje też go zmęczonego i zapracowanego, ale jednak i tak bardzo kochanego.

Po przeczytaniu tej książeczki również narysowaliśmy portrety, które umieściliśmy w „Tatusiowej galerii"". Nauczyliśmy się kilku tematycznych piosenek. Stworzyliśmy także puchary „Dla najlepszego taty na świecie"". Do ich wykonania użyliśmy m.in. papierowych kubeczków jednorazowych oraz żółtej farby.

Trzeci tom serii, Całuski i buziaczki, raczej nie różni się wiele od poprzednich. Rozmiar i okładka taka sama, treść wierszowana, ilustracje Stelmy Mandine zbliżone. A jednak spośród wszystkich trzech części, ta spodobała nam się najbardziej.

Dlaczego? Dlatego, że to baaaardzo całuśna książeczka o różnego rodzaju buziakach. A my uwielbiamy całuski.

Bohater tej książeczki (mały chłopczyk) opisuje m.in. buziak od mamy (całus mamy pachnie groszkiem, bzem, budyniem i tym proszkiem, który sypie do szarlotki. To dlatego jest tak słodki), od taty (buziak taty troszkę kłuję) i do dziadka (całus dziadka jest brodaty). Najzabawniejszy był dla nas rzecz jasna buziak od brata (to kataklizm, koniec świata! Gdy ten maluch cmoknie cmok, człowiek ma we włosach sok, pół lizaka i obiadek, błoto, piach i czekoladę!).

Po przeczytaniu Całusków… mieliśmy czas na wesołą zabawę i buziaki.

Aby nasze całuski były słodkie i pachnące, wykonaliśmy wspólnie piniatę pełną słodkości. Dała nam ona wiele radości i uśmiechu.

Co więcej możemy powiedzieć o tej książeczce? Tylko tyle, że serdecznie ją polecamy i buziaczki przesyłamy, bo przecież każdy miś czy smok, czasem cmoka: cmok, cmok, cmok!
Karolina Hirsz
15 czerwca 2016

Karolina Hirsz
Nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca grupy przedszkolnej, absolwentka studiów pedagogicznych na kierunku: Zintegrowana wczesna edukacja, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Animator zabaw dla dzieci, lider kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom", uczestnik szkoleń m.in. dot. Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Arteterapii, elementów Metody M. Montessori itp. Uczestnik wielu projektów tj. "Wędrówki przedszkolaka z bajkami dookoła świata", "Książka w przedszkolu", "Biblioteczka małych pacjentów", "Marzycielska Poczta" itp. Plastyk z zamiłowania, nauczyciel z pasją.

Tytuł: Całuski i buziaczki
Autor: Agnieszka Frączek (tekst), Selma Mandine (ilustracje)
Wydawnictwo: Debit
Miejsce i rok wydania: Bielsko-Biała