Wiosna w Leśnej Górce
Zwierzęta i ich zwyczaje to bardzo wdzięczny temat na książkę, a szczególnie książkę dla dzieci. Wykorzystał go m.in. Tomasz Szwed – kompozytor, piosenkarz i psychoterapeuta, ale również autor ciekawych opowiadań dla najmłodszych, których głównymi bohaterami są zwierzęta mieszkające w Leśnej Górce i pracujące w Klinice Małych Zwierząt.

Do tej pory ukazały się trzy części serii o Klinice Małych Zwierząt. Najnowsza, czwarta, nosi tytuł Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce.

Do Leśnej Górki nadeszła wiosna. Zwierzęta, które zimą zapadły w sen, powoli budzą się do życia. W Klinice Małych Zwierząt następuje zmiana warty. Zwierzęta, pełniące dyżur zimowy, idą na urlop, a na ich miejsce przychodzi personel wiosenny. Od tego zaczyna się pierwsze z dziewięciu wiosennych opowiadań. Inne poruszają tematykę pierwszej miłości, trudnej nauki latania, przyjaźni między wolnymi, a udomowionymi zwierzętami, wyprawy miejskich wiewiórek do lasu, zarozumialstwa u zwierząt czy przyjaźni z człowiekiem.

W przygodach zwierząt, ich cechach i zachowaniu Czytelnicy mogą odnaleźć ludzkie cechy, przywary i zwyczaje. Każde opowiadanie można czytać oddzielnie, jako zamkniętą całość.

Wiosna w Klinice Leśnych Zwierząt w Leśnej Górce to interesująca, mądra, ale również zabawna lektura. Autor świetnie opisuje zwyczaje zwierząt i ich cechy charakterystyczne. O perypetiach bohaterów czyta się z zainteresowaniem, bo akcja opowiadań jest wartka, żywa i nie ma tam miejsca na nudę. Ważne jest również to, iż autor ukazuje bogactwo świata roślin i ich zastosowanie w medycynie, co jest niezwykle wartościowe i pouczające.

Opowiadania o zwierzętach z Leśnej Górki polecałabym dla dzieci od 6 – 7 lat. Z powodu dość trudnego, raczej niezrozumiałego dla przedszkolaków języka czy opisów skomplikowanych relacji między zwierzętami, książka jest za trudna dla dzieci młodszych. Trochę szkoda, bo idea Kliniki Małych Zwierząt i przygody, o jakich możemy przeczytać w opowiadaniach, są naprawdę świetne!

Książka Tomasza Szweda będzie dobrą lekturą dla dzieci w okresie edukacji wczesnoszkolnej. Może stać się ciekawym wsparciem na zajęciach przyrodniczych. Dzieci mogłyby stworzyć mapę Leśnej Górki, samodzielnie zrobić atlas leśnych zwierząt albo wykonać zielnik, opisujący zastosowanie leczniczych ziół i innych roślin.
Katarzyna Kulawik
2 czerwca 2016

Katarzyna Kulawik
Z wykształcenia jestem pedagogiem, od prawie trzech lat pracuję w przedszkolu. Książki to moja wielka pasja, którą staram się zarażać moich podopiecznych. Od września prowadzę w przedszkolu zajęcia o charakterze bajkoterapeutycznym, na których wspólnie z dziećmi uczymy się akceptować różne emocje, a także rozmawiamy o małych i dużych problemach przedszkolaków oraz staramy się je rozwiązywać.

Od maja ubiegłego roku prowadzę bloga o książkach www.ksiazkowelove.wordpress.com. Polecam na nim wartościową literaturę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Serdecznie zapraszam do odwiedzania.

Tytuł: Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce
Autor: Tomasz Szwed
Wydawnictwo: BIS
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015