Urodziła mi się siostra - i co dalej?
Pojawienie się na świecie rodzeństwa to dla każdego dziecka (szczególnie jedynaka) trudna sytuacja. Ciągły płacz niemowlaka, stracenie pozycji najważniejszego dziecka w rodzinie, brak czasu rodziców i wiele innych powodów sprawiają, że jedynak przeżywa wiele negatywnych emocji. Warto przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa, aby ułatwić mu zaakceptowanie nowej sytuacji i odnalezienie się w niej.

Joanna Wachowiak jest autorką ciekawej książki Bartek, Lenka i sny (jest to trzecia część przygód Bartka), wydanej nakładem Wydawnictwa Bis, która porusza ten problem.

Bartek to sympatyczny przedszkolak, którego życie bardzo się zmieniło, ponieważ na świecie pojawiła się jego siostra Lena. Bycie starszym bratem nie jest niestety proste, ale na szczęście do wszystkiego da się przyzwyczaić. Trudności, które odczuwa Bartek po narodzinach siostry, chłopiec przeżywa na jawie, ale i we śnie. To właśnie tam, w marzeniach sennych, przedszkolak przepracowuje swoje negatywne emocje, aby przeżyć swoiste katharsis i w rzeczywistości pogodzić się z nową sytuacją (z wszystkimi jej wadami, ale również zaletami) i zaakceptować małą siostrę. Oczywiście nie każdy sen Bartka związany jest z pojawieniem się na świecie siostry, ale wszystkie poruszają problemy istotne dla przedszkolaków – jak choćby nauka jazdy na rowerze, chęć bycia wyręczanym, a nawet trudny wybór prezentu od św. Mikołaja czy marzenie, by stać się prawdziwym bohaterem.

Sny Bartka to nie koszmary senne, nie ma w nich bowiem potworów, strachów czy straszydeł. Są raczej wesołe, magiczne, czasem poważne, a czasem zabawne, ale przede wszystkim mądre i pouczające.

Opowiadania Joanny Wachowiak są dosyć długie, dlatego będą interesujące dla starszych przedszkolaków i dzieci na początku edukacji szkolnej. Polecałabym je głównie dla dzieci od 4 – 5 do 8 roku życia. Starsze przedszkolaki, którym czytałam przygody Bartka, były zainteresowane opowiadaniami, chętnie i z zaciekawieniem ich słuchały.

Bartek, Lenka i sny to znakomita inspiracja do rozmów o emocjach, które towarzyszą dzieciom, kiedy w ich życiu pojawia się rodzeństwo, a także o konieczności dzielenia się rodzicami i ich czasem z młodszą siostrą czy bratem, o potrzebie pomagania rodzicom i wielu innych zmianach, które wymusza sytuacja narodzin nowego członka rodziny.

Przyjemne, wesołe i barwne lustracje do przygód Bartka stworzyła Jola Richter–Magnuszewska. Poszczególne obrazki w ciekawy sposób przedstawiają marzenia senne, jest w nich trochę magii i czarów, w które przecież sny obfitują. Łatwo jednak zauważyć, że w niektórych opowiadaniach jest sporo ilustracji, a w innych mniej – ja chętnie widziałabym ilustrację na każdej stronie. Choć oczywiście czasem brak ilustracji wymusza uruchomienie wyobraźni, co jest bardzo cenne.
Katarzyna Kulawik
31 maja 2016

Katarzyna Kulawik
Z wykształcenia jestem pedagogiem, od prawie trzech lat pracuję w przedszkolu. Książki to moja wielka pasja, którą staram się zarażać moich podopiecznych. Od września prowadzę w przedszkolu zajęcia o charakterze bajkoterapeutycznym, na których wspólnie z dziećmi uczymy się akceptować różne emocje, a także rozmawiamy o małych i dużych problemach przedszkolaków oraz staramy się je rozwiązywać.

Od maja ubiegłego roku prowadzę bloga o książkach www.ksiazkowelove.wordpress.com. Polecam na nim wartościową literaturę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Serdecznie zapraszam do odwiedzania.

Tytuł: Bartek, Lenka i sny
Autor: Joanna Wachowiak