Domowe i przedszkolne potwory
Często zdarza się, że dzieci – szczególnie w wieku przedszkolnym, kiedy następuje niezwykle szybki rozwój wyobraźni – wymyślają przeróżne potwory i boją się zostawać same w ciemnym pokoju. Z przerażeniem stwierdzają, że gdzieś w pobliżu czają się wielkie straszydła!

A gdyby tak odczarować potwory? Nazwać je i wyśmiać? Może wtedy dzieci przekonają się, że wcale nie ma się czego bać?! A więc odwagi, bo właśnie stawiamy czoła potworom!

W naszym domu, chociaż nie zdajemy sobie z tego sprawy, czai się ich całe mnóstwo! Nieprawdopodobne? A jednak! Stanislav Marijanović odkrył te potwory i przedstawił je w znakomitej książce Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW.

Zastanawiacie się, jakie straszne stwory kryją się w domowych pieleszach? Oto tylko część z nich: KICHOPRYCHACZ, czyli Potwór Kataralny i Glutowaty; GBURIA ZŁOŚLIWA, czyli Potwór Niecierpliwości; CHCIWUSEK, czyli Potwór Zaborczy; AWANTURELLA, czyli Potwór Złego Humoru; PROFESOR ZGUBNIK, czyli Potwór Podkradacz; CHLUPS, czyli Potwór Rozlewacz; KAMERUS OBSKURUS, czyli Potwór Mroku i Ciemności; SKARŻYPYTA POSPOLITY, czyli Potwór Donosicieli i Plotkarzy; SIOSTRY SŁODYCZKI, czyli Potwory Słodkiego Łakomstwa; BAŁAGANIARA CHAOTYCZNA, czyli Potwór Bałaganu i Chaosu oraz wiele, wiele innych. Jeśli chcecie je wszystkie poznać (a dzięki temu chronić przed nimi siebie i innych), koniecznie zajrzyjcie do Małej encyklopedii…

Stanislav Marijanović znakomicie opisał i namalował każdego potwora. Wyobraźnia autora nie zna granic, gdyż potwory są fantastycznie zilustrowane, a ich wygląd oraz poszczególne atrybuty świetnie podkreślają charakterystyczne cechy każdego ze stworów. Co ważne, oprócz nazwy, opisu zachowań i specyficznych cech, w wielu przypadkach autor podaje również, w jaki sposób bronić się przed konkretnym potworem.

Jak sam tytuł wskazuje, Mała encyklopedia DOMOWYCH POTWORÓW, przedstawia straszliwe stwory mieszkające w naszych domach. Ale niech Was to nie zmyli! Tak naprawdę większość potworów swobodnie podróżuje i można je spotkać także w innych miejscach. Odkąd przyniosłam encyklopedię do przedszkola, moje przedszkolaki zaczęły tropić i odnajdywać skutki ich działań w naszych przedszkolnych salach! Wiemy już na pewno, że w przedszkolu nielegalnie przebywają Potwory CHLUPS, CHCIWUSEK, AWANTURELLA, KICHOPRYCHACZ i wiele innych!

Przedszkolakom tak bardzo spodobała się encyklopedia potworów, że ciągle pytają, kiedy znowu będziemy ją czytać. No i wcale nie boją się tych wstrętnych straszydeł. Wręcz przeciwnie: wszystkich informują, jaki potwór i co strasznego zrobił w naszej sali.

Dzięki Małej encyklopedii… dorośli wraz z dziećmi mogą bawić się w odnajdywanie w sobie i swoim otoczeniu niemiłych potworów, co daje im szansę na walkę z nimi. Ta książka to także fenomenalny sposób na ćwiczenie wyobraźni, gdyż przedszkolaki i nieco starsi Czytelnicy, mogą wymyślać inne potwory, które dostrzegają w swoim domu, przedszkolu, szkole czy pracy. Dobrze jest puścić wodze wyobraźni i namalować takiego potwora, bo przecież wizualizacja na pewno pomoże go pokonać. Przedszkolaki z mojej grupy także namalowały potwory (niektóre dzieci wymyśliły własne, inne odwzorowały z książki). Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
Katarzyna Kulawik
4 kwietnia 2016

Katarzyna Kulawik
Z wykształcenia jestem pedagogiem, od prawie trzech lat pracuję w przedszkolu. Książki to moja wielka pasja, którą staram się zarażać moich podopiecznych. Od września prowadzę w przedszkolu zajęcia o charakterze bajkoterapeutycznym, na których wspólnie z dziećmi uczymy się akceptować różne emocje, a także rozmawiamy o małych i dużych problemach przedszkolaków oraz staramy się je rozwiązywać.

Od maja ubiegłego roku prowadzę bloga o książkach www.ksiazkowelove.wordpress.com. Polecam na nim wartościową literaturę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Serdecznie zapraszam do odwiedzania.

Tytuł: Mała encyklopedia Domowych Potworów
Autor: Stanislav Marijanović