Opowieść o dwóch siostrach
Zazdrość. Każdy z nas zna to uczucie. Jedni odczuwają je częściej, inni rzadziej, ale każdy kiedyś czegoś komuś zazdrościł. Zwykle przechodzimy nad nią do porządku dziennego, bo potrafimy z nią żyć, ale zdarza się i tak, że zazdrość niszczy życie wielu ludzi.

Dzieciom jest szczególnie trudno nauczyć się nie zazdrościć. Jasnym jest, że nie ma złych emocji i to bezwzględnie trzeba dzieciom wpoić, ale z niektórymi uczuciami po prostu jest trudniej i należy nauczyć się z nimi „obchodzić”. Jak się już zapewne domyślacie, świetne i bardzo pomocne są w tym książki.

Khoa Le, według mnie fantastyczna i absolutnie genialna wietnamska ilustratorka i autorka bajek dla dzieci, stworzyła wspaniałą opowieść o zazdrości pt. Słońce i Księżyc.

Słońce i Księżyc to siostry, które wspólnie rządzą niebem. Niestety, nie zawsze potrafią cieszyć się swoją obecnością i czasem są o siebie zazdrosne. Obie chciałyby wiedzieć, która z nich jest ważniejsza i którą z nich ludzie bardziej kochają! Pewnego razu siostry postanowiły to sprawdzić. Pierwsza eksperymentowała Słońce i pomimo nadchodzącej nocy, nie poszła spać, ale nadal świeciła na niebie. Jednak ludziom się to nie spodobało… Wtedy na niebo wyszła Księżyc i zadomowiła się tam na długo, ale i to nie wyszło mieszkańcom Ziemi na dobre… Co by było, gdyby na niebie świeciła tylko Słońce? Co by się stało z Ziemią, gdyby Księżyc nie zachodził? Czego nauczyły się Słońce i Księżyc? Czy zrozumiały, że nie ma sensu zazdrościć?

Gorąco zachęcam do przeczytania opowiadania. Ale w książce Khoa Le równie udane, jeśli nawet nie piękniejsze, są ilustracje! Mnie absolutnie urzekły i chwyciły za serce! Są one barwne, ciekawe i świetnie komponują się z tekstem, znakomicie go uzupełniając. Brak mi epitetów, aby opisać ich wyjątkowość i niezwykłą urodę. Jedynym wyjściem jest je po prostu zobaczyć.

Opowieść Słońce i Księżyc w bardzo prosty i przystępny, a zarazem poetycki sposób tłumaczy dzieciom (ale nie tylko – dorośli także mogą się z tej książki wiele nauczyć), co to jest zazdrość i dlaczego nie należy zazdrościć. Książka Khoa Le jest naprawdę świetna, pomysłowa, bajeczna i zdecydowanie magiczna!

Dlatego polecam Słońce i Księżyc zarówno trzylatkom, trzynastolatkom, trzydziestolatkom, jak i stulatkom, gdyż każdy Czytelnik odnajdzie w tej uroczej opowieści coś dla siebie.
Katarzyna Kulawik
29 marca 2016

Katarzyna Kulawik
Z wykształcenia jestem pedagogiem, od prawie trzech lat pracuję w przedszkolu. Książki to moja wielka pasja, którą staram się zarażać moich podopiecznych. Od września prowadzę w przedszkolu zajęcia o charakterze bajkoterapeutycznym, na których wspólnie z dziećmi uczymy się akceptować różne emocje, a także rozmawiamy o małych i dużych problemach przedszkolaków oraz staramy się je rozwiązywać.

Od maja ubiegłego roku prowadzę bloga o książkach www.ksiazkowelove.wordpress.com. Polecam na nim wartościową literaturę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Serdecznie zapraszam do odwiedzania.

Tytuł: Słońce i Księżyc
Autor: Khoa Le
Wydawnictwo: Olesiejuk
Miejsce i rok wydania: 2015