Poczytaj mi, mamo w Baninie
Kto nie pamięta serii Poczytaj mi, mamo? Tych charakterystycznych książeczek, na których wychowywały się dzieci na przestrzeni kilkudziesięciu lat? Ja do dziś pamiętam niektóre opowiadania.

Dziś – na szczęście – zostały wznowione. Poszczególne opowiadania ukazują się w grubych, kolorowych tomach. My w swojej przedszkolnej kolekcji mamy księgę szóstą.

Jej okładka jest twarda, przyjemna w dotyku. Treść ponadczasowa, napisana przystępnym i łatwym językiem. Szata graficzna - taka sama jak sprzed lat. Pomaga wrócić dorosłym do chwil dzieciństwa. W dzieciach pomaga zaszczepić pozytywne wartości, takie jak opiekuńczość, szacunek, przyjaźń itp.

Z ręką na sercu mogę zapewnić, że przeczytaliśmy całe 280 stron! Trwało to dość długo, ale daliśmy radę, z czego jestem bardzo dumna.

Niektóre opowiadania podobały się dzieciom bardziej, inne mniej.

Z niektórymi nie mogły się rozstać i czytaliśmy je kilka razy pod rząd! :)

W tym tomie znajdziemy poczytajki takie jak:
- „Babcia też człowiek”
- „Potworek”
- „Wiosenna wędrówka”
- „Hihopter”
- „Kropka szczęścia”
- „Niezwykła podróż Ali Baby”
- „Wielka przygoda w małym miasteczku”
- „Nikt się nie trzęsie”
- „Ali Baba i pasterz”
- „Dziewczynka z tęczy”

Kilka z nich tylko przeczytaliśmy i omówiliśmy ich treść. Większość stała się jednak inspiracją do twórczych zabaw oraz wykonania ciekawych prac plastycznych.

Po przeczytaniu opowiadania Babcia też człowiek porozmawialiśmy m.in. o tym, jak możemy pomóc babci (i innym dorosłym) w ich codziennych czynnościach. Wspólnie wykonaliśmy plakat z naszymi odpowiedziami oraz narysowaliśmy portrety babć.

Po lekturze Potworka dzieci wykonały swoje zielone stworki (chociaż nie o takim potworku była mowa w opowiadaniu :)). Użyły do tego zielonej farby, którą rozdmuchały po kartkach za pomocą słomek. Po jej wyschnięciu ozdobiły je kredkami i naklejkami.

Podczas "Wiosennej wędrówki" poznaliśmy Kuklika, który miał problem z odnowieniem swojej garderoby. Oczywiście, pomogliśmy mu się ubrać. Narysowałam i wycięłam sylwetki Kuklika. Zadaniem dzieci było stworzenie kreatywnych ubranek dla naszego nowego przyjaciela. Użyliśmy do tego resztek materiałów i kolorowych wstążek.

W czasie czytania Hihoptera tworzyliśmy różne śmieszne słowa / zastępniki / rymy. Np.: biotła (miotła), bambolot (samolot), borba (torba), brumy (auta), ziemniaczana biedronka (stonka), chewka (marchewka), ciucierek (cukierek), Pani Kina (Pani Karolina) itp.

Jakiś czas później zaproponowałam dzieciom, aby wykonały samodzielnie piękne biedroneczki. Dałam im kolorowe kartki, kleje nożyczki i krepę. W ten sposób powstały przepiękne wesołe stworzonka. Podczas zabawy w kole liczyliśmy też kropki na papierowej biedronce. Następnie każde dziecko musiało nałożyć na nią tyle kropek, ile wskazała wylosowana liczba. Po zajęciach czytaliśmy bajeczkę Kropka szczęścia opowiadającą o problemach Jasia i małej biedroneczki.

Dziewczynka z tęczy zainspirowała nas do zabawy kolorami. Szukaliśmy ich w sali oraz w ogrodzie przedszkolnym. Na szarym papierze namalowaliśmy farbami ogromną tęczę. Wykonaliśmy też kilka zabaw badawczych, w których m.in. mieszaliśmy kolory, malowaliśmy zamrożonymi farbami i farbowaliśmy liście kapusty.

Na zakończenie naszej przygody z Poczytaj mi, mamo wykonaliśmy wielki plakat z okładką naszej nowej książeczki, która stała się też inspiracją do stworzenia akcji przedszkolnej "Poczytaj mi mamo, poczytaj mi tato". Projekt polega na tym, że każdy chętny rodzic może przyjść do przedszkola i przeczytać dzieciom swoją ulubioną książkę z dzieciństwa lub najukochańszą książkę swojego dziecka. Jak na razie akcja cieszy się dużym zainteresowaniem :)
Karolina Hirsz
8 marca 2016

Karolina Hirsz
Nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca grupy przedszkolnej, absolwentka studiów pedagogicznych na kierunku: Zintegrowana wczesna edukacja, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Animator zabaw dla dzieci, lider kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom", uczestnik szkoleń m.in. dot. Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Arteterapii, elementów Metody M. Montessori itp. Uczestnik wielu projektów tj. "Wędrówki przedszkolaka z bajkami dookoła świata", "Książka w przedszkolu", "Biblioteczka małych pacjentów", "Marzycielska Poczta" itp. Plastyk z zamiłowania, nauczyciel z pasją.

Tytuł: Poczytaj mi, mamo. Księga szósta
Autor: Helena Bechlerowa, Barbara Eysymontt, Irena Landau, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Zdzisław Nowak, Maria Terlikowska, Marta Tomaszewska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015