Znacie Malalę?
Przyznam, że zupełnie nie wiem, jak rozmawiać z dzieckiem o Złu, które w każdym momencie gdzieś tam na świecie dobrze się miewa. Czy jednak udawanie, że temat nie istnieje, jest dobrym rozwiązaniem?

Kolejna już z serii Wojny dorosłych – historie dzieci książka, tym razem opowiada o wydarzeniach całkiem współczesnych, rozgrywających się w Pakistanie.

Malala Yousafzai, nastolatka z doliny Swat, to najmłodsza laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i wielu innych wyróżnień. Żywy symbol walki o prawa dzieci.

W 2008 roku, po wprowadzeniu przez talibów zakazu edukacji dziewcząt, zaczęła pod pseudonimem pisać bloga o zmianach, jakie zaszły w jej części kraju. Potem ujawniła się, przemawiała publicznie, krytykowała politykę państwa. Robiła to mimo ostrzeżeń i pogróżek, wierząc w moc głoszonej przez siebie prawdy. Ona i jej rodzina odczuwali lęk, ale nie chcieli biernie poddawać się przemocy.

Opowieść zaczyna się dramatycznie - od zamachu - talibowie wydali na nią wyrok śmierci. Podczas napadu na szkolny autobus napastnik strzelił jej w twarz. Po pierwszej operacji przewieziono ją do Wielkiej Brytanii, gdzie po skomplikowanym leczeniu udało się przywrócić jej zdrowie

Malala, ze względu na swoje bezpieczeństwo, została wraz z rodzicami w Europie. Dalej walczy o równouprawnienie kobiet. Chciała być lekarzem, ale w ten sposób mogłaby pomóc tylko nielicznym ludziom. Dlatego postanowiła, że zostanie w przyszłości premierem swojego kraju, żeby móc wpływać na losy całego narodu.

Narracja prowadzona w trzeciej osobie przeplatana jest cytatami z bloga Malali oraz fragmentami z internetowego czatu. Dzięki tej ostatniej formie autorce świetnie udało się oddać reakcje młodzieży z całego świata na dramat, jaki przydarzył się ich rówieśniczce. Internauci tłumaczą tym mniej zorientowanym sytuację młodych, którzy próbując zdobyć wykształcenie wiele ryzykują.

To, co nam się wydaje oczywiste, a czasem nawet uciążliwe (klasówka z matmy), w pewnych rejonach świata jest trudno osiągalnym przywilejem.

W książce zarysowany jest bardzo subtelnie problem różnic kulturowych. Malala i jej rodzina źle się czują w kraju o odmiennych zwyczajach. Z drugiej strony bohaterka i jej koleżanki z Pakistanu są takimi samymi nastolatkami - słuchają zachodniej muzyki, korzystają ze zdobyczy technologicznych, planują swoją przyszłość i plotkują o znajomych.
Warto też zwrócić uwagę na piękną, lekko orientalną szatę graficzną autorstwa Macieja Szymanowicza.
Jeśli czegoś mi brakuje, to ostrzeżenia na okładce “nie zostawiaj dziecka samego z tą lekturą!”. Mimo że autorka stara się opisywać wydarzenia w sposób delikatny, to jednak są one na tyle dramatyczne, że trzeba towarzyszyć młodemu czytelnikowi w zetknięciu z tak bolesnymi tematami.
Hanna Pietrzak-Trzcińska
3 lutego 2016