" Ignatek - recenzja książki 'Ignatek szuka przyjaciela ' | Biblioteczka Malucha
Ignatek
Zakochałam się w Ignatku od pierwszego wejrzenia. Tą miłością chciałam podzielić się z moimi przedszkolakami. Książeczka jest lekka i poręczna. Okładka twarda.

Ilustracje Pawła Pawlaka PRZEPIĘKNE!!!!

Po obiadku rozsiedliśmy się więc wygodnie na dywanie i pokazałam dzieciom tą właśnie książeczkę. Jakie było ich pierwsze wrażenie? Troszkę się przestraszyły. Nic w tym dziwnego. Czarna okładka z kościotrupem nie wróży niczego dobrego. Zwłaszcza, że jest on smutny. Dlaczego?

Nasz Ignatek, jak wskazuje tytuł, szuka przyjaciela. Nie jest to zbyt łatwe. Uważa, że bez zęba jest za mało atrakcyjny. Jest przekonany, że jako szczerbaty szkielet nigdy go nie znajdzie. Podczas poszukiwań spotyka na swojej drodze małą rudowłosą dziewczynkę. Ona również jest bardzo samotna. Opowiada Ignatkowi o swoich marzeniach, przygodach i o tym, co by robiła z przyjacielem, gdyby go miała. Wędrują razem przez kolorowe łąki i plaże. Ignatek, nie pozostaje jej dłużny i pokazuje dziewczynce swój świat. Spędzają razem czas w miłej i radosnej atmosferze.

Bohaterowie tej książeczki na pierwszy rzut oka różnią się od siebie i pochodzą z dwóch zupełnie innych światów: kolorowego świata ludzi, świata żywych oraz ciemnego świata umarłych. Ale jedno ich łączy: oboje pragną przyjaźni. I znajdują ją rzecz jasna!

Ignatka czytaliśmy kilka razy. Ilustracje znamy prawie na pamięć. Pierwsze wrażenie moich przedszkolaków okazało się błędne. Książka wcale nie jest straszna. Wręcz przeciwnie. Bije z niej wiele radości i pozytywnej energii.

Za każdym razem, gdy sięgamy po tę pozycję, rozmawiamy na zupełnie inny temat; o różnicach między nami, o szkieletach, śmierci, przyjaźni, swoich marzeniach. Moje przedszkolaki zadawały naprawdę wiele pytań. Niektóre były dość ciekawe.

Po zapoznaniu się z nową lekturą, dzieci wykonały swoje własne kościotrupy. Wydrukowałam im szablony, które powycinały i ponaklejały na kartki. Całość ozdobiły według własnego pomysłu.

Przedszkolaki, zainspirowane szkieletem, chciały dowiedzieć się też czegoś więcej na temat budowy naszego ciała. Tu na pomoc przyszły nam oczywiście różne encyklopedie i książki tematyczne. Na dużym brystolu odrysowaliśmy sylwetkę człowieka i pozaznaczaliśmy poszczególne części ciała - zewnętrzne i wewnętrzne. Całość trwała kilka dni. Na zakończenie całej przygody odwiedziła nas pielęgniarka, mama jednego z moich podopiecznych. Wspólnie omówiliśmy budowę i nazewnictwo naszych kości. Dzieci miały możliwość samodzielnego rozłożenia plastikowego szkieletu. Jego złożenie okazało się nieco trudniejszym zadaniem…

Ciekawym pomysłem jest też zaproszenie do przedszkola stomatologa. Można dowiedzieć się od niego kilku interesujących kwestii dotyczących zębów. W tym zębów mlecznych.

My spotkanie z dentystą mamy już za sobą.

W związku z tym pobawiliśmy się w zabawę, którą wymyśliły moje przedszkolaki. Nazwaliśmy ją ""Gdzie jest ząb Ignatka?"". Z białej plasteliny uformowałam zęba, a następnie każdy z nas po kolei chował go w różnych miejscach sali. Reszta go szukała. Zabawa niby banalna, ale dzieci bardzo się w nią zaangażowały. Trwała dość długo.

W wolnym czasie, wykonałam też dla dzieci kolorowanki z Ignatkiem i jego przyjaciółką do kreatywnego wykorzystania.

W ten sposób Ignatek stał się naszym przyjacielem.

W wolnym czasie, wykonałam też dla dzieci kolorowanki z Ignatkiem i jego przyjaciółką do kreatywnego wykorzystania oraz "Ignatkowe domino". Dzieci były zachwycone, ponieważ w ten sposób Ignatek stał się naszym najlepszym przyjacielem.

Jak dla mnie, ta książka jest niezwykła. Wynosimy z niej naukę o uczuciach, emocjach i przyjaźni. Stanowi ona także inspirację do ciężkich rozmów m.in. o odmienności i śmierci. Daje pole popisu do wielu wspaniałych zajęć oraz zabaw.

Ja, nauczycielka przedszkola oraz moje maluchy, serdecznie polecamy!
Karolina Hirsz
18 lutego 2016

Karolina Hirsz
Nauczyciel wychowania przedszkolnego, wychowawca grupy przedszkolnej, absolwentka studiów pedagogicznych na kierunku: Zintegrowana wczesna edukacja, Pedagogika opiekuńczo-wychowawcza. Animator zabaw dla dzieci, lider kampanii społecznej "Cała Polska Czyta Dzieciom", uczestnik szkoleń m.in. dot. Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Arteterapii, elementów Metody M. Montessori itp. Uczestnik wielu projektów tj. "Wędrówki przedszkolaka z bajkami dookoła świata", "Książka w przedszkolu", "Biblioteczka małych pacjentów", "Marzycielska Poczta" itp. Plastyk z zamiłowania, nauczyciel z pasją.

Tytuł: Ignatek szuka przyjaciela
Autor: Paweł Pawlak