Pod ziemią, pod wodą
Przychodzi taki moment w życiu dziecka, kiedy jego zainteresowanie różnymi dziedzinami wiedzy gwałtownie wzrasta, liczba rzeczy, które musi odkryć mnoży się z dnia na dzień, a ilość pytań rodzących się w głowie przekracza możliwości udzielenia poprawnej odpowiedzi niejednego rodzica. I wtedy trzeba wymykać się pod byle pretekstem do komputera i prosić o wsparcie Doktora Googla lub Profesor Wikipedię.

W takich właśnie sytuacjach każda pomoc się przyda - a na pewno ta, jaką stanowi oryginalna, atrakcyjnie zilustrowana, wielkoformatowa księga. Duet Mizielińskich, po wędrówce po krajach świata (Mapy), tym razem zabiera nas w podróż w głąb naszej planety. Autorzy twierdzą, że nie wiedzą, jak tworzyć dla dzieci, projektują książki raczej dla siebie, takie, z których sami chcieliby korzystać. Biorąc pod uwagę ich popularność metoda jest bardzo skuteczna. Tym razem dziecko w nich zadało pytanie:

Co kryje się pod naszymi stopami, gdy stoimy na trawie bądź na pokładzie statku?

Album został skonstruowany w ten sposób, że z jednej strony pokazuje nam, co znajduje się w głębi lądu, z przeciwnej - pod wodą. Czytając obie części docieramy do środka - gdzie na rozkładówce pokazane jest jądro ziemi.

Wędrówkę zaczynamy od pierwszej warstwy gleby oraz najpłytszych wód, a potem podążamy coraz niżej. Istotne jest to, że obrazy i wiadomości dotyczą przyrody (podwodne stworzenia, podziemne owady i zwierzęta bytujące w norach, rośliny głęboko zakorzenione i bulwy, rafy koralowe, jaskinie, wulkany, podwodne kominy) oraz efektów działalności człowieka (platformy wydobywcze, metro, kopalnie, tunele, rury i kable, dzięki którym w domu mamy gaz, prąd, wodę i odprowadzenie ścieków), nie pominięto także odkryć archeologicznych i paleontologicznych. Każda karta zawiera mnóstwo szczegółów. Dla dzieci 7+ udogodnieniem jest to, że teksty nie są zbyt długie, a zarazem zawierają kluczowe informacje i ciekawostki. Świetnym uzupełnieniem są ilustracje. Czy wiedzieliście np. jak wyglądały pierwsze kostiumy nurka? Zupełnie kosmicznie. Albo łodzie podwodne? Roi się tutaj od różnych danych dotyczących wielkości, odległości, ale oprócz wymiaru w metrach pokazano wielką kałamarnicę obok nurka, czy za pomocą zwykłych kresek - jak wyglądałby olbrzymi okręt w porównaniu do przedstawionego Rowu Mariańskiego, co pomaga czytelnikowi przyswoić sobie pojęcia proporcji i skali.

Dla tych, którzy nie chcą czytać po kolei, ale zaczynają od najbardziej interesujących ich zagadnień pomocne będą odnośniki w tekście prowadzące do strony, gdzie dany temat/zjawisko zostało dokładnie wytłumaczone – np. dlaczego niektóre rzeczy pływają, a inne toną.

Sposób doboru faktów i ich układ w albumie przypomina trochę surfowanie po internecie, gdzie przechodzimy od jednej informacji do drugiej i w ten sposób przyswajamy wiedzę z różnych dziedzin.

Jeśli przysypialiście czasem na fizyce, biologii, chemii, historii czy geografii, teraz macie szansę sami przypomnieć sobie, a niekiedy pewnie po raz pierwszy przyswoić ważne wiadomości.

Sięgnijcie po tą pozycję, jeśli wasze dziecko zadając pytanie: „skąd się bierze woda”, nie zadowala się odpowiedzią, że z kranu.
Hanna Pietrzak Trzcińska
4 września 2015

Tytuł: Pod ziemią, pod wodą
Autor: Aleksandra i Daniel Mizielińscy