Wielki powrót?
Była sobie dziewczynka. Jej włosy miały kolor marchewki i zwykle splatane były w dwa sztywne warkocze, a twarz ozdabiały dziesiątki piegów. Nosiła pstrokatą sukienkę, pończochy (jedną brązową, a drugą czarną) i buty – dokładnie dwa razy za duże. Czy ktoś ją poznaje?

Oczywiście wątpliwości być nie może – to Pippi Pończoszanka we własnej osobie! Ta niezwykła istota, którą przed ponad półwieczem wprowadziła do świata literatury jedna z najpopularniejszych pisarek dziecięcych, Astrid Lindgren, dzięki Wydawnictwu „Nasza Księgarnia” ma szansę zagościć w wyobraźni kolejnego już pokolenia. W dodatku pięknie wydane Przygody Pippi zawierają aż trzy tomy przeżyć najsilniejszej dziewczynki świata (są to: Pippi Pończoszanka, Pippi wchodzi na podkład oraz Pippi na Południowym Pacyfiku)– pozwalają zatem na dokładne jej poznanie i… polubienie. A sympatia ta nie mija często przez całe życie.

Dlaczego warto poznać Pippi? Bo jej wyobraźnia nie zna granic. Bo ma dobre serce. Bo nie boi się łamać konwenansów. Bo jej historia stanowi dowód, że moc dzieciństwa nigdy nie przemija. A wreszcie – bo chwile razem z nią spędzone, wypełniają radość i śmiech.

Z całą pewnością warto zatem powitać powracającą po latach Pippilottę. O ile ona w ogóle kiedykolwiek nas opuściła.
22 maja 2015

Tytuł: Przygody Pippi