Twardy orzech do zgryzienia
Mit beztroskiego dzieciństwa dość łatwo obalić. Wystarczy spojrzeć na pewne problemy z nieco innej niż metr siedemdziesiąt perspektywy. Włochaty smok wypełzający spod łóżka, nieznana droga do domu, wielka igła wbijana w wątłe ramię, trudne do opanowania emocje – czy to naprawdę niewiele? Na szczęście czasem można spotkać dorosłych, którzy z uwagą pochylają się nad troskami najmłodszych, pragnąc ich w trudnych chwilach wspomóc. Do tego zacnego grona należy Renata Piątkowska, autorka zbioru opowiadań Twardy orzech do zgryzienia.

Krótkie, pogodne i pozbawione nudnego moralizowania (tak skutecznie zazwyczaj omijającego dziecięce – i nie tylko – uszy) historie opisują przygody sympatycznych bohaterów – niezwykle podobnych do dzieci, spotykanych w przedszkolu, szkole czy na podwórku. Jest tu zatem ciekawa świata Amelka, marząca o żółwiu Oliwka i odważny Adaś. Pojawiają się też niezbyt pewny siebie Tomek, szybko wpadająca w złość Julka oraz przyszły czarodziej Franek. Każde z nich staje w obliczu niebanalnych problemów (wystarczy wspomnieć o szczepieniu, nocnych lękach, wyśmiewanym przez kolegów imieniu). Oj, niełatwo takim wyzwaniom stawić czoła… Ale nic to! Przecież nawet najtwardszy orzech da się w końcu zgryźć. Zwłaszcza, jeżeli można liczyć na pomoc czułych i mądrych rodziców – a właśnie tacy tu występują.

Renata Piątkowska udowadnia, że dzieciństwo nie jest bezchmurne jak niebo w samym środku lata. Niekiedy zasnuwają je tylko małe obłoczki, ale bywa, że pojawiają się chmury wielkie i szare, niosące ulewne deszcze. Trudno. Tak już być musi. Najważniejsze, by po chwilowych trudnościach zawsze triumfowało słońce.
16 maja 2015

Tytuł: Twardy orzech do zgryzienia