Gdzie czeka miłość?
Potrzebujemy jej. Tęsknimy za nią. Szukamy.

Nawet wtedy, gdy do końca nie wiemy, czym ona właściwie jest. A także, gdy czujemy się bardzo, bardzo mali.

Jak Alberta – urocza myszka, która tuż po obudzeniu z zimowego snu wyruszyła na poszukiwanie… miłości. Chociaż zupełnie nie wiedziała, dokąd powinna się udać, ani czego dokładnie wypatrywać. Kierunek wskazywało jej zaledwie kilka zdań wypowiedzianych przez mamę – romantyczkę. Trochę pomagał też zapach budzącej się do życia przyrody i ciche PLIP, PLOP, PLUP pierwszych wiosennych pąków.

Tylko że miłość nie tak łatwo znaleźć. A jeszcze trudniej… dostrzec. Nawet, gdy niemal dosłownie spadnie nam na głowę. Czy powinniśmy więc szukać jej na drzewach? Na ziemi? Na wzgórzu? Nad jeziorem?

A może raczej w swetrze okrywającym zmarznięte ramiona. Wyciągniętej do pomocy dłoni. Delikatnym dotyku i uważnym, głębokim spojrzeniu.

Jak Alberta, która w końcu znalazła miłość.

Czy jednak faktycznie jest to opowieść o miłości? Takiej prawdziwej, trwającej długie lata, mierzącej się z szarością codzienności, chorobami czy coraz większymi przeszkodami. Nie do końca. To raczej historia jej początku, zakochania się, pięknego i niezapomnianego okresu zauroczenia, kiedy czujesz mrowienie na całym ciele, masz motyle w brzuchu, a twoje serce fika koziołki i ze szczęścia chciałabyś podskoczyć aż do nieba. Choć nie brakuje tu też wątków wzajemnego poszukiwania, wspierania się, wspólnego poznawania świata. Może to jednak temat bliższy młodszym i starszym nastolatkom, a nawet niektórym dorosłym – nawet w tej metaforycznej, bajkowej postaci? Tu jednak został przedstawiony w formie przyjaznej małym czytelnikom: za pomocą wdzięcznych, pełnych uroku ilustracji Andrei Hebrock zapełniających kolejne strony oraz krótkich, prostych zdań.

W końcu na miłość nikt przecież nie jest za mały.

Ani za duży.

I każdy chciałby podskoczyć z radości aż do gwiazd – chociaż raz.
14 lutego 2015

Tytuł: Alberta szuka miłości