Zamiast czekoladek, część III
Ostatnio prezentowaliśmy lektury dla aktywnych malców. Dziś kilka propozycji dla nieco starszych czytelników.

Znamy już sposoby poznawania Pisma Świętego za pomocą zabawy. Większym wyzwaniem bywa jednak zachęcanie dzieci do regularnej i najlepiej nieprzymusowej modlitwy. Jak zaangażować w nią najmłodszych? Jak sprawić, by uznawali ją raczej za potrzebę niż obowiązek?

Jak zwykle z pomocą przychodzą wartościowe i przyciągające uwagę najmłodszych publikacje. Takie jak Biblijne obietnice dla dziewczynek.

Ta mała, urocza książeczka zawiera niewiele tekstu: krótkie, często jednozdaniowe cytaty z Pisma Świętego uzupełniają podobnej długości komentarze – wszystkie refleksyjne, tchnące spokojem. I uniwersalne – z pewnością to nie one decydują o tym, że Biblijne obietnice… adresowane są przede wszystkim do dziewczynek. To raczej ilustracje – urocze, delikatne, o stonowanej kolorystyce – przykują uwagę małych kobietek. By się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na okładkę.

Gustowne wydanie Biblijnych obietnic… stanowi jednak pewne zagrożenie. Sprawia, że książeczkę łatwo zaklasyfikować do kategorii podarunków, pamiątek – ładnych, ale raczej nie używanych. Szkoda, by taki los spotkał Biblijne obietnice… - gdyby miały jedynie kurzyć się na półce. Być może wówczas dodające otuchy i wiary w siebie przesłanie pozostałoby całkowicie niezauważone. A przecież byłoby wspaniale, gdyby każda mała dziewczynka codziennie czytała: Bóg cię kocha. Bóg wysłuchuje twoich modlitw. Bóg błogosławi twoje dobre uczynki. Bóg cię pociesza. Bóg prowadzi cię dalej?

Nie tylko Adwent, ale również wyjątkowo długa w tym roku przerwa świąteczna, sprzyja sięganiu po wartościowe lektury. Może staną się one ciekawą alternatywą dla filmowych przygód Kevina czy uciekającego Mikołaja?

Oto pierwsza propozycja: Tajemnica zbójeckiej groty Ewy Musiorskiej, ozdobiona ilustracjami (czy niemal obrazami) Przemysława Sałamachy. Z jednej strony to opowieść o uciekającej przed prześladowaniem Heroda Świętej Rodzinie. Z drugiej – historia Jednookiego, herszta bandy, która napadała na kupieckie karawany i podróżnych zmierzających do Egiptu. Gdy się spotkali – Maryja, Józef, mały Jezus i zbójcy – wszystko się zmieniło. Przynajmniej dla Jednookiego, słynącego dotąd z okrucieństwa i bezwzględności. Wspomniane spotkanie, a także otrzymany od potencjalnych ofiar dar, zaowocowały jego nawróceniem.

Jak widać, opowieść Ewy Musiorskiej to nie przedstawiona własnymi słowami historia biblijna (mimo że występują w niej biblijne postacie). I chyba dzięki temu, że nią nie jest, zachęca do zastanawiania się nad tym, co wypełnia „luki” pomiędzy zdarzeniami opisanymi w Piśmie Świętym, zwracając uwagę na ludzkie oblicza, uczucia i codzienność bohaterów.

Kolejna propozycja na pierwszy rzut oka nie ma wiele wspólnego z wiarą czy religią. Książka młodej autorki (a przy tym absolwentki polonistyki i fotografki), Marty Wiktorii Trojanowskiej, zainteresuje głównie te dzieci, które poznały już mickiewiczowską Panią Twardowską i co nieco słyszały o legendarnym alchemiku oraz jego diabelskich konszachtach. Choć tak naprawdę to nie on jest tu głównym bohaterem. Twardowski pojawia się na kartach książki za sprawą Maćka, chłopca, który rozbił ćmielowską figurkę, odkrywając tym samym Akt Drugiej Szansy. Akt ten pozwala alchemikowi odkupić wcześniejsze przewinienia i przerwać odbywanie ponad czterystuletniej kary.

Dzięki spotkaniom z legendarnym szlachcicem Maciek uczy się wielu cennych rzeczy (nie tylko geometrii…). Okazuje się, że rozwiązanie jego problemów – tłumionego po śmierci taty smutku, tęsknoty za zamkniętą we własnym żalu mamą, kłopotów w szkole – wcale nie wymaga zastosowania magii. Bo świat nie potrzebuje czarów (…). Świat potrzebuje zwykłych, ludzkich, dobrych gestów płynących wprost z serca. To dobre uczynki zmieniają ludzi. I świat wokół nas.

11 grudnia 2014

Przeczytaj także Część pierwszą oraz Część drugą.

Tytuł: Biblijne obietnice dla dziewczynek
Autor: Mary Joslin