Zamiast czekoladek, część II
Przedstawianie adwentowych propozycji przerwaliśmy na prezentacji Biblii dla najmłodszych. Tym razem propozycje dla nieco starszych, ale bardzo aktywnych czytelników.

Jak się okazuje, Pismo Święte można poznawać na wiele sposobów. Na przykład… układając puzzle. Miłośnicy tego typu interaktywnych lektur z pewnością ucieszą się z dwóch nowości Wydawnictwa Święty Wojciech. Każda z książek – Niezwykła Arka Noego oraz Jonasz i wielka ryba – zawiera po cztery szesnastoelementowe układanki stanowiące część ilustracji. Wprawdzie trudno je uznać za wyzwania dla prawdziwych puzzlowych mistrzów (pod układankami zamieszczono obrazki – podpowiedzi), ale z pewnością zachęcą ich do sięgnięcia po książkę.

Ale układanki oraz poręczne uchwyty książek to oczywiście nie jedyne ich atuty. Obydwie publikacje zasługują na uwagę także za sprawą dynamicznych, wielemówiących i zabawnych (zwłaszcza tam, gdzie pojawiają się zwierzęta) ilustracji Gilla Guile’a. Na pochwałę zasługuje też napisany rzetelnie, a równocześnie prosto i zrozumiale, tekst. To dzięki niemu te dwie podróże – z Noem, jego rodziną i zwierzakami oraz Jonaszem tkwiącym w brzuchu wielkiej ryby – zachęcają do wyruszenia dalej, w głąb kolejnych starotestamentowych opowieści.

Albo – w kierunku Nowego Testamentu. Oto Historie, które opowiedział Pan Jezus – czyli książeczka dla tych, którzy… od puzzli wolą naklejki. Nieco poważniej: publikacja ta udowadnia, że naklejkową pasję najmłodszych można wykorzystać naprawdę pożytecznie –nie tylko jako chwilę wytchnienia dla rodziców. Bo, jak się okazuje, niekiedy naklejki pomagają mówić o tym, co ważne i wartościowe. Uzupełnianie kolejnych stron Historii… to na przykład doskonała okazja do rozmowy o Bożym miłosierdziu. Słuchając krótkich przypowieści o zagubionej owcy, miłosiernym Samarytaninie czy synu marnotrawnym, dzieci mają szansę współtworzenia ich ilustracji. W dodatku – dzięki ogromnej ilości naklejek – mogą czynić to w sposób niemal całkowicie dowolny.

Pracowici naklejacze (trzeba nie lada wytrwałości, by przykleić ponad trzysta naklejek!) mają więc okazję do poćwiczenia umiejętności planowania, komponowania, a poniekąd i logicznego myślenia. Istnieje przy tym duża szansa, że zajęci przyklejaniem, zasłuchają się w krótkich historyjkach, zapamiętają ich treść, a w przyszłości – odnajdą ukryty tam skarb: przesłanie pełne miłości.

Arka Noego, Jonasz, przypowieści Pana Jezusa… No dobrze, ale co z historią Bożego Narodzenia? Czy z racji nadchodzących świąt to nie o niej przede wszystkim powinniśmy opowiadać?

Dla tych, którzy tak uważają – znakomita pozycja: 101 zabaw na Boże Narodzenie. Ta cieniutka książeczka zawiera opowieść o Bożym Narodzeniu (od Zwiastowania do ucieczki do Egiptu), podzieloną na ponad dwadzieścia krótkich fragmentów, z których każdemu towarzyszą ciekawe zadania.Dla tych, którzy tak uważają – znakomita pozycja: 101 zabaw na Boże Narodzenie. Ta cieniutka książeczka zawiera opowieść o Bożym Narodzeniu (od Zwiastowania do ucieczki do Egiptu), podzieloną na ponad dwadzieścia krótkich fragmentów, z których każdemu towarzyszą ciekawe zadania.

Poszczególne ćwiczenia nie tylko zachęcają do wnikliwego czytania historii narodzenia Jezusa, ale też poszerzają wiedzę o świecie i… stanowią niezły trening dla umysłu. Dzięki zagadkom dzieci dowiadują się na przykład, jakiego surowca używa cieśla do swojej pracy, zdobywają nowe wiadomości z zakresu historii (jak nazywał się władca Egiptu?) czy geografii (jaka rzeka płynie przez Egipt?). Inne zadania (np. szukanie różnic, dopasowywanie cieni do postaci) rozwijają spostrzegawczość, a kolejne (m.in. obrazki do kolorowania, labirynty) motorykę małą. Książeczka zachęca też do ćwiczenia umiejętności czytania – albo słuchania – ze zrozumieniem, a także trenowania zdolności logicznego myślenia. Także tutaj pojawiają się naklejki, ale tym razem stanowią one element zaledwie 4 (przypomnijmy – spośród 101!) zadań.

Komu podarować 101 zabaw? Tak naprawdę stopień trudności poszczególnych ćwiczeń jest dość zróżnicowany: z jednej strony pojawiają się polecenia typu: dopasuj zwierzęta do odgłosów przez nie wydawanych, z drugiej – wykreślanki słów. Jednak można zaryzykować stwierdzenie, że ze 101 zabaw najbardziej skorzystają starsze przedszkolaki i uczniowie młodszych klas szkoły podstawowej.

Warto też zauważyć, że dwadzieścia dwa „rozdziały”, z których składa się książeczka, niemal odpowiadają liczbie dni tegorocznego Adwentu. 101 zabaw może stać się więc pewnego rodzaju kalendarzem adwentowym – zastępującym lub uzupełniającym te tradycyjne. Tym bardziej, że rozwiązywanie tak ciekawych zadań jest co najmniej równie przyjemne jak jedzenie czekoladek! A z pewnością – lepiej przygotowuje do Świąt…
4 grudnia 2014

Przeczytaj także Część pierwszą oraz Część trzecią.

Tytuł: Niezwykła Arka Noego
Autor: Gill Guile
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Miejsce i rok wydania: Poznań 2014