Zamiast czekoladek, część I
Już są! Wszędobylskie czekoladowe „Mikołaje”. Choinki, kolorowe lampki i białe śnieżynki na wystawach. Coraz dłuższe kolejki w sklepach z zabawkami. Gołym okiem widać, że święta tuż-tuż!

Zatem trzeba rozpocząć przedświąteczne porządki! Okna, podłogi, dywany… Poszukać prezentów! Przygotować listę zakupów! Dokupić świąteczne serwetki! Zaklepać urlop! Uff, niełatwo będzie zdążyć. Tylko… czy na pewno wszystko musi być tak idealne? Te pracowite przygotowania mają przecież swoje drugie dno. A czy aby na pewno chcemy, by nasze dzieci kojarzyły święta przede wszystkim z pośpiechem, jedzeniem i nowymi zabawkami?

Wczoraj rozpoczął się Adwent, który ze swej definicji – bynajmniej! – nie jest czasem porządków i zakupów. Naprawdę! To okres przygotowywania i oczekiwania. Służący raczej wyciszeniu, pogłębionej refleksyjności, zwracaniu myśli ku temu, co dobre i ważne. Jak przekazać tę ideę najmłodszym, by wspólnie z nimi szerokim łukiem ominąć pułapkę konsumpcjonizmu i perfekcjonizmu? Można zacząć od rozmów – nie ograniczając ich do tematu listów do świętego Mikołaja czy wykonywanych w szkołach i przedszkolach choinkowych ozdób. Pomówmy też o Bogu, Biblii i tym, co w życiu najważniejsze.

Oczywiście nie musimy w tym celu sięgać po rozprawy teologiczne czy teksty Ojców Kościoła. Nie chodzi przecież o to, by w krótkim czasie przekazać malcom wszystkie prawdy wiary i całe dziedzictwo chrześcijaństwa, ale by je nimi zainteresować, zafascynować. A więc koniecznie trzeba zadbać o radosną atmosferę i dobrą zabawę!

Stąd właśnie kilka poniższych propozycji książkowych. Stanowią one doskonały wstęp, inspirację do rozmowy. W dodatku choć Adwent to doskonały czas, by po nie sięgnąć, absolutnie wcale nie trzeba odkładać ich zaraz po świętach – tym bardziej, że tak naprawdę (z wyjątkiem jednej) wcale nie dotyczą tematyki Bożonarodzeniowej.

Dla najmłodszych

Być kochanym bez względu na wszystko. Nawet wtedy, gdy złamie się zasady, zrobi coś złego, kiedy zrani się kogoś bliskiego. Kto z nas nie pragnie, nie potrzebuje takiej miłości? Czyż nie każdy – mały i duży – za nią tęskni?

Chociażby dlatego do przypowieści o zagubionej owcy (jednej spośród stu!) warto wracać w każdym wieku. Dzięki publikacji Pasterz i zagubiona owca możemy zaprezentować ją nawet najmłodszym czytelnikom – takim, którzy jeszcze z trudem obracają kolejne kartki. Otwierane okienka oraz duże ilustracje zachęcą ich do lektury. A chociaż wizerunek pasterza nie każdemu, zwłaszcza dorosłemu, czytelnikowi przypadnie do gustu, trzeba przyznać, że po części to dzięki jego uśmiechowi książka wręcz epatuje radością. Swój udział mają w tym z pewnością także weseli pomocnicy pasterza: biało-czarny pies, królik i niebieski ptak.

Prawdziwą gratkę stanowią jednak otwierane okienka, pozwalające małym czytelnikom na wzięcie udziału w poszukiwaniach. Czy owieczka schowała się w chlewiku? Albo wśród kwiatów? W wiklinowym koszu? A może pod stołem? Wszystkie potencjalne kryjówki można sprawdzić samemu! Nieco starszym dzieciom warto przy tej okazji wyjaśnić, kim dokładnie był człowiek, który wspiął się na drzewo, dlaczego w koszu znajdują się ryby i chleb, kogo symbolizuje dwunastu rybaków w łodzi albo dlaczego pewien mężczyzna został spuszczony na noszach przez otwór w dachu. Niestrudzenie poszukując owieczki, odnajdujemy bowiem obrazki, które kierują nasze myśli ku innym historiom biblijnym.

Chociaż jednak wspomniane odsłanianie kolejnych okienek będzie stanowiło prawdziwą frajdę – niczym nieśmiertelna zabawa w „a ku ku” – najważniejszym walorem Pasterza i zagubionej owcy pozostaje jej piękne przesłanie. To ono sprawia, że książką warto obdarować nie tylko malców. Dobrze podsunąć ją też starszym (w dodatku w ich rękach odsłaniane okienka mają większe szanse przetrwania) – zwłaszcza tym, z którymi na co dzień trudno nam rozmawiać językiem miłości.
Może zrozumieją?

Czytając opowiadania biblijne, poznajesz Boga i Jego wielką miłość do każdego człowieka – głosi napis zamieszczony na okładce Biblii malucha. To wspaniała obietnica. Do kogo jednak jest skierowana? Czy tylko do tych, którzy potrafią już czytać? Oczywiście, że nie! Przeczy temu zresztą tytuł, wygląd i kartonowe strony samej Biblii malucha. Tak na dobrą sprawę, by móc ją samodzielnie oglądać, wystarczy… umieć siedzieć.

Obracanie sztywnych kart raczej nie sprawi problemu żadnemu malcowi, a mały format zdecydowanie ułatwia „lekturę”. Z pewnością nie będzie ona zbyt obciążająca, bo z oczywistych względów autorzy książeczki ograniczyli się do przedstawienia zaledwie kilku najbardziej znanych wątków i postaci. Mamy tu stworzenie świata i potop, pojawiają się krótkie informacje o Abrahamie, Mojżeszu oraz prorokach (ogólnie). Na Nowy Testament przeznaczono niemal dwa razy więcej miejsca, co i tak pozwoliło na zasygnalizowanie zaledwie kilku tematów. Dobrze, że wśród nich znalazło się Zmartwychwstanie, Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego.

Lekturze Biblii malucha sprzyjać będzie również niewielka ilość tekstu opracowanego przez księdza Wojciecha Kuzioła w połączeniu z dużą liczbą kolorowych ilustracji. Szkoda tylko, że przedstawione na nich postacie nie wyglądają zbyt naturalnie. Zwłaszcza kobiety – właścicielki ogromnych oczu, długich rzęs oraz mocno umalowanych ust. Maryja z figurą lalki Barbie też raczej nie odpowiada tradycyjnym wyobrażeniom… Może jednak niektórym przypadnie do gustu.

1 grudnia 2014

Przeczytaj także Część drugą oraz Część trzecią.

Tytuł: Pasterz i zagubiona owca
Autor: