Co Jezus jadł na śniadanie?
Komputery, telefony, radio, dżinsy, zabawki, książki – to wszystko wydaje się nam takie naturalne, normalne, oczywiste. Choć teoretycznie wiemy, że kiedyś te przedmioty wymyślono, to jednak tak naprawdę trudno sobie wyobrazić, jak nasi przodkowie bez nich funkcjonowali. Jak przyrządzali jedzenie bez piekarników i kuchenek? Jak szyli ubrania bez maszyn do szycia? Jak dbali o włosy, gdy nie było szamponów? Jak podróżowali nie mając map?

Poznawanie przeszłości przez pryzmat codziennego życia jest naprawdę fascynujące! Dlatego nawet ci, którzy nie uważają siebie za miłośników historii (wiem, wiem, tyle tu dat, nazwisk, trudnych pojęć…!), śmiało mogą sięgnąć po Życie w czasach Jezusa. Praca, zwyczaje, religia. Zdecydowanie nie jest to praca naukowa – by się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć chociażby na jej niewielki rozmiar. Bez wahania można podarować ją także młodszym czytelnikom – zwłaszcza takim, którzy każdego dnia budzą się głodni nowych wrażeń i kolejnych porcji wiadomości. Chcielibyście wiedzieć, jak żyli ludzie przed dwoma tysiącami lat? Jak wyglądały domy, kiedy urodził się Jezus? Co jadł, wychowując się w żydowskiej rodzinie? Koniecznie zajrzyjcie do tej książki! W dodatku lektura krótkiego, rzeczowego tekstu albo nawet samo oglądanie licznych ilustracji stanowi znakomite uzupełnienie – a może nawet zachętę – do poznawania wydarzeń i postaci biblijnych. O ileż łatwiej słuchać poświęconych im historii, jeżeli sobie ich wyobrazimy!

Szkoda tylko, że w książeczce znajduje się stosunkowo niewiele informacji o ówczesnym życiu rodzinnym (np. wychowaniu dzieci), a klucz, wedle którego porządkowano poszczególne rozdziały, nie jest do końca jasny. Pewne zastrzeżenia może budzić również dość często stosowany tu zwrot czasy biblijne – jak gdyby autorzy zupełnie nie przejmowali się faktem, że na przykład pomiędzy życiem Abrahama i Jezusa upłynęło ok. dwóch tysięcy lat! Trudno przypuszczać, że w tym okresie w życiu Żydów nic się nie zmieniło…

Jednak pomimo pewnych mankamentów Życie w czasach Jezusa to z pewnością wartościowa lektura – nie tylko przekazuje konkretne informacje, ale również poszerza perspektywę, oddziałuje na wyobraźnię i rozwija.
11 lipca 2013

Tytuł: Życie w czasach Jezusa. Praca, zwyczaje, religia