Psie litery
Nauka pisania nie zawsze bywa przyjemna. Niekiedy dość szybko staje się niemiłym obowiązkiem i kojarzy wyłącznie z ślęczeniem nad nudnymi ślaczkami, gdy tymczasem chciałoby się wreszcie pobawić albo pokopać piłkę z kolegami. I w ogóle na co komu to całe pisanie?

Na szczęście może być inaczej. Udowodniła to Dorota Skwark, autorka Abecadła z psiakiem. Owszem, i w tej publikacji pojawiają się miejsca przeznaczone na trenowanie charakteru pisma, ale przedstawione obok czworonogi sprawiają, że łatwo w ogóle nie zauważyć, kiedy kolejne strony zostały zapełnione. Przy takiej ilości sympatycznych psiaków człowiek przestaje się skupiać na poszczególnych literach, a one i tak jakoś same wchodzą do głowy. Wystarczy spojrzeć na amstaffa Aresa, boksera Bongo, Cezarego rasy chow – chow czy dalmatyńczyka Dino, by – nie wiedzieć kiedy – zaznajomić się z całym alfabetem. W dodatku przy okazji można poznać zwyczaje foksterierów, goldenów, jamników, labradorów, yorków (i wielu innych psiaków niemal każdego dnia mijanych na ulicy) oraz dowiedzieć się, czego każdy pies potrzebuje, jak się nim opiekować, a także w jaki sposób należy postępować w razie ewentualnego ataku.

To wszystko sprawia, że nauka pisania staje się nawet… ciekawa. Zwłaszcza, że nie tylko treść, ale i szata graficzna Abecadła znacząco ją ułatwiają – przede wszystkim dzięki przejrzystemu układowi oraz kolorowym i zabawnym, a równocześnie nie pstrokatym czy przeładowanym ilustracjom. Warto więc sięgnąć po tę pozycję – chociażby po to, by po raz kolejny udowodnić malcom, że zdobywanie nowych umiejętności to naprawdę ciekawe zajęcie!
7 czerwca 2013

Tytuł: Abecadło z psiakiem. Wszystko o pisaniu liter i psach