Wielkanocne idą święta
Żółciutkie kurczątka na sztywnych pomarańczowych nóżkach. Cukrowy baranek z niezbyt mądrą miną. Kolorowo pomalowane jajka. Ciasta, babki, babeczki. Umyte okna, błyszczące podłogi, odświętne obrusy i serwetki. Po co to wszystko? Czy jeszcze pamiętamy?

Pewnie nie wszyscy. Niedokładnie. Ale na szczęście wcale nie trzeba dużo, by święta Wielkiej Nocy odzyskały głębszy, pełniejszy wymiar – wystarczy chwila refleksji, zatrzymania, spokojnej zadumy. Pomóc w tym może niezastąpiony ksiądz Twardowski, dlatego warto po raz kolejny zaprosić go do swych domów. Tym bardziej, że niedawno ukazało się jego kolejne wartościowe dzieło. Wielkanocne idą święta to bogato i zabawnie ilustrowana publikacja, na którą składają się fragmenty kazań skierowanych do dzieci. W prostych, krótkich tekstach ksiądz Jan opisuje i wyjaśnia przedświąteczne zwyczaje oraz kościelne tradycje, a także analizuje fragmenty wielkopostnych Ewangelii. Swoje rozważania przeplata typowym dla wielu księży nawoływaniem do bycia grzecznym, słuchania rodziców, odmawiania pacierza i pilnej nauki. Przy okazji przemyca jednak i głębsze refleksje. Mówi o tym, jak radosny jest każdy poranek – bo zawsze oznacza początek dnia, w którym możemy uczynić coś dobrego – oraz o smutku Jezusa podczas największych świąt – gdy każdy myśli głównie o plackach, babeczkach, jajkach, święconce, zapominając o tym, kto w tym dniu powinien być najważniejszy.

Wszystko to razem sprawia, że cała książka jest dokładnie taka, jak ilustracja zamieszczona na jej okładce: ciepła, rodzinna, świąteczna.
18 marca 2013

Tytuł: Wielkanocne idą święta