Wieczorny świat baśni
Jak zasnąć, gdy wokół tyle się dzieje? Po dniu pełnym przedszkolnych wrażeń chciałoby się jeszcze trochę potulić do mamy, pożartować z tatą, podokuczać bratu. Do tego z półek tak zachęcająco zerkają zabawki: pluszowy miś, wyścigówki, klocki, lalki, puzzle, piłka… A tu trzeba już się kłaść – bo niby późno! A przecież w łóżku jest tak nudno!...

Trudno się dziwić spragnionym wrażeń kilkulatkom: rozpierająca ich energia i tysiące przychodzących do głowy pomysłów nie pozwalają na bezczynne leżenie w pościeli, do którego wieczorem zachęcają (lub – w skrajnych przypadkach – zmuszają) rodzice. Może więc zamiast usypiania na siłę warto zaproponować im wspólną wyprawę do krainy fantazji? Klucze do jej bram nie trudno znaleźć. Jeden z nich stanowią Baśnie na dobranoc, czyli wielka księga bajek Wydawnictwa JEDNOŚĆ. Każda z zamieszczonych tu opowieści dostarczy malcom sporo przeżyć. Trudno bowiem nie niepokoić się o królewną Różyczkę, na którą rzucono klątwę stuletniego snu! Albo nie drżeć o los Czerwonego Kapturka, narażonego na nieprzyjemne spotkanie z wilkiem czy Królewny Śnieżki, usilnie zwalczanej przez macochę. Bez wątpienia przyjemne, choć chwilami mocno wzruszające, będzie dla dzieci spotkanie z małym jelonkiem, Bambim, o którym autorzy innych zbiorów baśni często zapominają. Podobnie jak o niezwykłym chłopcu, Mowglim, wychowanym przez wilki bohaterze Księgi dżungli, zagubionym pomiędzy światami ludzi i zwierząt. Nie wszystkie dzieci znają też klasyczną opowieść o śnie Alicji, dzięki któremu przeniosła się ona do Krainy Czarów, tak odmiennej od tego, co dobrze znane i zrozumiałe.

Dzięki tak rozmaitym opowieściom oraz wielkim i licznym ilustracjom Baśnie na dobranoc zapewnią malcom wiele przyjemnych wieczorów, a ciekawe historie i silne emocje pewnie na długo pozostaną w ich pamięci. Być może przekonają one niedowiarków, że podróż do świata snów może być równie fascynująca jak zabawa? Wszak w obydwu przypadkach najważniejsze są dwie rzeczy – szczera chęć i nieskrępowana wyobraźnia.
7 lutego 2013

Tytuł: Baśnie na dobranoc