Ciało człowieka
Kto nie lubi podróży? Być może zdarzają się miłośnicy wygód i komfortu gardzący dalekimi wojażami, jednak zdecydowana większość ludzi – zwłaszcza tych małych, wciąż spragnionych nowych wrażeń – z przyjemnością oddaje się poznawaniu świata. Dalekie lądy, nieznane krainy, zapierające dech w piersiach widoki, zaskakujące przygody – to wszystko pociąga i fascynuje. Zachłyśnięci ogromem możliwości, zapominamy czasem o tym, co bliskie, codzienne, a przecież nie mniej tajemnicze i ciekawe. Dlatego korzystając z jesiennych i zimowych wieczorów warto całą rodziną wybrać się na inną niż zazwyczaj wycieczkę. Wydawnictwo Debit zaprasza w trójwymiarową podróż po ludzkim organizmie.

Czy książka Ciało człowieka może nas w jakiś sposób zaskoczyć? Czy zaproponuje swym czytelnikom coś, czego się nie spodziewają? Czy ludzkie ciało – z którym mamy przecież do czynienia każdego dnia – skrywa przed nami jakieś tajemnice? Warto to sprawdzić!

Nasz bilet wstępu (albo raczej brama wyjazdowa) to okładka. Nietypowa: patrząc na dużą, uśmiechniętą czaszkę z pustymi oczodołami łatwo poczuć się dość nieswojo. Nasuwają się wątpliwości: czy to aby na pewno książka przeznaczona dla dzieci? Odpowiedź jest raczej jednoznaczna: tak, choć prawdę mówiąc także i dorośli mogliby z niej sporo skorzystać. Warto jednak pamiętać, że Ciało człowieka zainteresuje przede wszystkim tych czytelników, którzy przynajmniej od kilku już lat tkwią w trybach edukacyjnej maszyny. Zwłaszcza dla nich informacje zaprezentowane na trójwymiarowych obrazkach, licznych wypustkach, przekręcanych kółkach i klapkach stanowić będą ciekawą i przyjemną odmianę od podręcznikowej codzienności. I co to? Nagle okazuje się, że działanie układów krwionośnego czy pokarmowego to nie kolejna nudna tabelka do wykucia, ale niezwykle sprawnie (a przy tym zrozumiale!) funkcjonujące mechanizmy! A przy okazji ich zgłębiania można poznać odpowiedzi na dziesiątki intrygujących pytań: co dzieje się w płucach? Po co rosną nam paznokcie? Czemu musimy spać? Skąd się biorą sny? Co kryje się pod skórą? Czy liczba kości może się zmieniać? Jak działa oko?

Tym, co przyciąga uwagę podczas pierwszego zetknięcia z Ciałem człowieka, jest oryginalna i atrakcyjna (zwłaszcza dla młodych czytelników) forma książki. Na szczęście nie stanowi ona jedynej wartości publikacji – zawarta w niej treść również prezentuje wysoki poziom. Dzięki temu podróż po ludzkim ciele może okazać się nie tylko przyjemną, ale też wielce pożyteczną i wartościową przygodą.
17 października 2012

Tytuł: Ciało człowieka
Wydawnictwo: Debit
Miejsce i rok wydania: Bielsko-Biała 2012