Dzieci, które nie mogły spać
Agresja, ból, cierpienie, głód, rozpacz, samotność, strach.

Śmierć.

Jak bardzo chcielibyśmy od tego wszystkiego uchronić nasze dzieci? Najlepiej, gdyby tych pojęć w ogóle nie słyszały, by nigdy ich znaczenia nie poznały na własnej skórze. Niech słowo wojna będzie dla nich obce i niezrozumiałe jak najdłużej się da.

Warto zauważyć, że podczas gdy nas przeraża konieczność wyjaśniania malcom całej potworności i okropieństwa tego zagadnienia, tysiące, miliony innych dzieci (tak samo małych, kochanych i niewinnych) zostało porwanych przez wir wojennych wydarzeń. One nie tylko widziały i słyszały rzeczy, których za żadne skarby nie pokazalibyśmy i nie powiedzielibyśmy własnym pociechom. One w nich uczestniczyły.

O tych, których dzieciństwo w zetknięciu z wojenną zawieruchą pękło niczym bańka mydlana, opowiadają kolejne tomiki serii Wojny dorosłych – historie dzieci, prezentowane przez Wydawnictwo Literatura. Za sprawą najnowszej publikacji, Bezsenności Jutki, czytelnicy zyskają możliwość poznania kilkuletniej mieszkanki łódzkiego getta, Jutki, oraz jej przyjaciół: Joska, Juty, Chai, mieszkającej w „normalnej” części miasta Basi oraz oswojonego gawrona Wawelskiego. Dzięki licznym dialogom towarzyszenie bohaterom tekstu Doroty Combrzyńskiej-Nogali nie będzie nudne nawet dla przedszkolaków. Zwłaszcza, że przy okazji wraz z Jutką można zasłuchać się w opowiadanych przez jej dziadka i ciocię historiach, które – choć dobrze znane – podczas tych bezsennych, wojennych nocy brzmią jakoś inaczej.

W Bezsenności Jutki widać wyraźnie wszechmoc wojennej potęgi. W tej potwornej rzeczywistości musiał się odnaleźć każdy – nie tylko dorośli czynnie zaangażowani w codzienną walkę o przetrwania, w nieustanne zmagania z głodem i strachem. Okrucieństwo, brutalność i przemoc wkroczyły wszędzie, wpełzły nawet do wielowiekowych legend, starożytnych mitów, dziecięcych bajek, piosenek i zabaw (zwłaszcza te ostatnie nabrały szczególnego znaczenia, bowiem opanowanie umiejętności chowania się czy uciekania było wówczas kwestią życia lub śmierci). Pewnie dlatego smok wawelski i Minotaur postrzegani są przez Jutkę przede wszystkim z perspektywy nękającego ich głodu, a Ikarowi bardziej zazdrości ona dających chwilową wolność skrzydeł niż współczuje śmierci.

Trudny i przerażający był to czas, prawda? Właśnie dlatego warto o nim mówić, rezygnując z ciągłego zasłaniania dziecięcych oczu i uszu na wszystko, co wiąże się z wojną. Niech wiedzą. Niech znają chociaż część prawdy. Niech pamiętają o losach swoich rówieśników. Być może dzięki temu wyrosną na ludzi wrażliwych, otwartych, czułych na ból i cierpienie innych, świadomych konsekwencji swoich czynów.

Być może dzięki temu III wojna światowa nigdy nie wybuchnie.
2 września 2012

Tytuł: Bezsenność Jutki