Boruta, Twardowski i pierniki
Kto nie zna dziś Shreka i Kota w Butach? Albo pingwinów z Madagaskaru? Bohaterów Epoki Lodowcowej? Bez względu na miejsce zamieszkania (czy jest to Nowy Jork, Londyn, Paryż, Tokio, Sydney czy osławiony Pcim) dzieci oglądają dziś te same bajki – skomercjalizowane i zunifikowane na tyle, że w swej ogólnej wymowie wszędzie wydają się zrozumiałe. Nie ma w tym raczej wiele złego, ale niekiedy warto zastanowić się nad tym, co było dawniej, nim świat stał się globalną wioską – jak sobie wówczas radzono? Jakie bajki opowiadano najmłodszym? Zainteresowanym odpowiedzią Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” przesyła swoisty list w butelce, pochodzący jeszcze z przedtelewizyjnych i przedinternetowych czasów: Baśnie i legendy polskie.

Spisane przez znamienitych autorów (wystarczy przytoczyć chociażby kilka nazwisk: Janusz Korczak, Maria Kruger, Ewa Szelburg-Zarembina, Artur Oppman, Janina Porazińska, Wanda Chotomska), gwarantujących wysoki kunszt i poziom literacki tekstów, prezentują historie, przy których nie można się nudzić.

Po co jednak te wszystkie baśnie powstały? By wyjaśnić, oswoić, zrozumieć. By udowodnić kolejnym pokoleniom, że nie wzięły się znikąd, że czas, choć płynie nieubłaganie, ma jednak pewien początek i wszystko kiedyś się zaczęło – aby się o tym przekonać wystarczy jedynie rzucić okiem w głąb spowitej mgłą przeszłości. W niej żyją jeszcze założyciele miast, budowniczy zamków, poszukiwacze ukrytych w ruinach zamków skarbów (rzadko swym znalazcom przynoszących szczęście) oraz ci, którym udało się samego diabła oszukać. Tych, których nie zniechęci trudny niekiedy język (zdarzają się wypowiedzi stylizowane na staropolską mowę), czeka niesamowita podróż w doborowym towarzystwie: bo i Lech z Czechem i Rusem tu się znajdą, i Piast Kołodziej, i Twardowski, i dzielny Janosik, i Wanda, co nie chciała Niemca, szewczyk, który pokonał smoka, i święta Kinga i wielu, wielu innych. Wraz z nimi wszystkimi czytelnik może odkrywać fascynujące tajemnice. A któż nie chciałby wiedzieć, jak powstały Karpaty albo dlaczego w Tatrach śpią rycerze? Skąd się bierze babie lato? Czemu w Toruniu piecze się pierniki? Dlaczego krakowski hejnał się urywa? Skąd się wzięły koziołki w poznańskim zegarze? Jak Polska długa i szeroka pełno w niej wartych wyjaśnienia zagadek, o których opowiadają zarówno powszechnie znane baśnie czy legendy, jak też i lokalne podania.

Z czystym sumieniem zapewniam, że Baśnie i legendy polskie, wydane elegancko, ze smakiem – jak wszystkie zresztą tomy serii Z Biblioteki Wydawnictwa NASZA KSIĘGARNIA – wzbogacą nie tylko domową biblioteczkę, ale także swoich czytelników i słuchaczy: poszerzając ich zasób wiedzy o ojczystym kraju, słownictwo oraz – przede wszystkim – wyobraźnię.
29 lipca 2012

Tytuł: Baśnie i legendy polskie