Coś z niczego
Kto dziś wyniesie śmieci?

Chętnych pewnie brak. I nic dziwnego – pozbywanie się odpadów przypomina pracę iście syzyfową: powtarzana nieustannie nie przynosi wyraźnych efektów. Czy jest na to sposób? Raczej nie: szanse, by niepotrzebne i zużyte przedmioty oraz ich opakowania przestały pojawiać się w naszych domach, są raczej znikome. Te śmieci można jednak … polubić.

Zainteresowanym polecam nowość wydawnictwa Prószyński i S-ka: Coś z niczego. EKOzabawy dla małych i dużych. Zawarte w książce pomysły pozwolą na powtórne wykorzystanie rozmaitych „resztek”: od rolek po papierze toaletowym począwszy, poprzez stare gazety, pudełka po butach, słoiki, butelki, końcówki świeczek, na fragmentach paneli i płytek ceramicznych skończywszy. Do czego to wszystko może się przydać? Jak udowadniają autorzy publikacji – możliwości jest mnóstwo, a większość z nich ma szansę przypaść do gustu nie tylko najmłodszym. Wystarczy wspomnieć choćby o kilku zabawkach: kręglach, piłce do koszykówki, latawcu, lalkach, ludzikach, puzzlach i – uwaga! – ogrodowym labiryncie. A do tego mnóstwo inspiracji do tworzenia dzieł sztuki (kwietnik, solny ptaszek, gazecianka, mozaika, malowanki, wyklejanki…) i przedmiotów użytkowych (jak np. ramka na zdjęcia, świeczka, kolorowa kreda, ozdoby świąteczne).

Powyższe przykłady mogą zaciekawiać, ale i budzić niepokój. Bo czy wykonanie tych wszystkich przedmiotów nie wymaga posiadania dość znacznych uzdolnień plastycznych? A z tymi przecież nie każdy się rodzi (mało kto też nabywa je nagle w momencie zostania rodzicem)… Na szczęście realizacja większości pomysłów nie nastręczy problemów nawet najmniej utalentowanym, a precyzyjne instrukcje i uzupełniające je fotografie znacząco ułatwią to zadanie. Chociaż pewnie na pierwszy rzut oka nie wszystkie dzieła zachwycą swoim wyglądem, warto pamiętać, że to nie walor estetyczny stanowi główny cel ich powstania. O wiele cenniejsza wydaje się możliwość podarowania drugiego życia przedmiotom, które zazwyczaj zbyt szybko lądują w koszu, zwłaszcza, że odwdzięczą się one małym artystom, stwarzając okazję do ćwiczeń manualnych, twórczej ekspresji, uwierzenia we własne siły i – nade wszystko – znakomitej zabawy.

Krótko mówiąc książka przynosi korzyść podwójną: dzięki niej spożytkowane zostaną nie tylko zgromadzone w domu resztki, ale i nadmiar dziecięcej energii.
29 maja 2012

Tytuł: Coś z niczego. EKOzabawy dla małych i dużych