Ten pierwszy Blomkvist*
Prywatny detektyw – oto zawód marzeń! Tropy, poszlaki, pościgi, śledztwa, skomplikowane zagadki, niewyjaśnialne dla innych tajemnice, mrożące krew w żyłach niebezpieczeństwa... A do tego – sława i podziw tłumów. Jakże byłoby wspaniale! Byle tylko spotkać jakiegoś przestępcę, choćby najdrobniejszego, a natychmiast udowodniłoby się niedowiarkom swą przenikliwość, spryt, inteligencję, niezrównaną zdolność dedukcji. I wreszcie cały świat doceni detektywa nad detektywami!

Ech… Przez ileż to dziecięcych (bo z pewnością nie tylko chłopięcych!) główek przewinęły się podobne myśli! Ale któż brałby je na poważnie? Kto uwierzyłby, że trzynastolatek może dokonać rzeczy, na które nie poważyłoby się wielu pełnoletnich obywateli? A jednak! O dziwo, zdarzają się dorośli, nigdy nie tracący nie tylko sympatii i szacunku dla najmłodszych, lecz także wiary w ich możliwości. Na czele tej grupy przez wiele lat wytrwale kroczyła Astrid Lindgren. Jej przekonaniom, wyobraźni i literackim zdolnościom swoje istnienie zawdzięcza całkiem sporo dziecięcych bohaterów, tak charakterystycznych, że wydających się żyć swoim, całkiem realnym życiem (co być może stanowi klucz do ich niesłabnącej popularności). Do tego grona należy najprawdziwszy detektyw – Kalle Blomkvist. Jego losy opisuje trylogia obejmująca następujące tytuły: Detektyw Blomkvist, Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie, Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży.

Kalle, znany w Polsce mniej niżby na to zasługiwał, to wielki marzyciel, zawsze czujny i spostrzegawczy (do tego stopnia, że zaczyna nawet poddawać w wątpliwość realność swojego istnienia, dopuszczając myśl, iż jest tylko postacią literacką), oddany detektywistycznej pasji, ale przede wszystkim wierny przyjaciel Andersa i Ewy-Lotty, wraz z którymi tworzy Białą Różę, toczącą nieustanną wojnę z – co oczywiste dla znających historię – Czerwoną Różą. Ciągłe walki, listy pełne zniewag, porwania, ochrona tajnych dokumentów, zdobywanie i ukrywanie skarbu – ileż tam się dzieje! A to wszystko przeżywane wspólnie, wraz z rówieśnikami o różnych wprawdzie charakterach, ale podobnym zapale, pragnieniu działania, żądzy przygód. I tu, jak w innych książkach szwedzkiej pisarki, widać afirmację dzieciństwa w najczystszej postaci (do tego świata, świata dzieci, dorośli mogą czasem jedynie zajrzeć przez dziurkę od klucza) – wprawdzie nie pozbawionego trosk, jednak wciąż radosnego, fascynującego, niepoddającego się ograniczeniom.

Zatem kto przeczyta, uwierzy: trzynastolatek może działać profesjonalnie i być znakomitym detektywem, postrachem złodziei, morderców i kidnaperów.

A że to tylko literatura? Ale za to jaka!

*Drugi znany Blomkvist to Mikael, jeden z głównych bohaterów sagi Millenium Stiega Larssona.
25 kwietnia 2012

Tytuł: Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie