By nie pleść trzy po trzy
Jak się robi oczy z masła? Czy dzielić włos na czworo potrafią tylko fryzjerzy? W jaki sposób rzuca się słowa na wiatr? Dlaczego niektórzy śpią z kurami? Jak można stanąć na rzęsach? Czy złamane słowo trzeba wsadzić w gips?

Te i tysiące podobnych pytań rodzi się w głowie malców, przysłuchujących się rozmowom starszym. A dorośli mówią doprawdy rzeczy przedziwne! Wystarczy wymienić choćby zjadanie rozumów, robienie kogoś w konia, przygważdżanie spojrzeniem, darcie kotów (brrr!)… O co w tym wszystkim chodzi?

Dociekliwym dzieciom na pomoc spieszy Wydawnictwo Literatura. Książka Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń stanowi bowiem swoisty klucz do skomplikowanego językowego świata dorosłych. A każdy, kto choć raz zetknął się z twórczością Grzegorza Kasdepke, może być pewien, że Co to znaczy... nie jest po prostu typowym słownikiem adresowanym do najmłodszych. Wszystkie trudne zwroty mali czytelnicy poznają wraz z głównym bohaterem – Bartusiem, czyli chłopcem posiadającym niezwykłą (albo raczej: typowo dziecięcą) zdolność do zapamiętywania, co kto o kim powiedział i wykorzystywania tej wiedzy w – delikatnie mówiąc – nie zawsze odpowiednich momentach. Dzięki temu dziadek może dowiedzieć się, że przypomina psa ogrodnika, wujek – że jest uważany za czarną owcą, mama – że zawsze dzieli włos na czworo, a nauczycielka w szkole – że podobno zjadła już wszystkie rozumy (choć wcale tego po niej nie widać…).

Dzięki wesołym historyjkom Co to znaczy... ułatwia zrozumienie i zapamiętanie ponad stu dziwacznych powiedzonek, a przy okazji dostarcza wielu okazji do śmiechu i dobrej zabawy.
5 kwietnia 2011

Tytuł: Co to znaczy… 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń
Autor: Grzegorz Kasdepke
Wydawnictwo: Literatura