Cel: zaradność i samodzielność
„Dawniej dzieci nie były takie mądre” – mawia moja babcia, obserwując swojego prawnuka i jego rówieśników. Czy ma rację?

Być może tak. Dwadzieścia czy czterdzieści lat temu przeciętny kilkulatek nie znał zapewne tylu abstrakcyjnych pojęć, nie operował tak wieloma angielskimi słówkami, z oczywistych względów nie orientował się w wielu kwestiach technologicznych.

Internet, większa ilość i dostępność artykułów przeznaczonych dla najmłodszych, wzrastająca liczba programów, publikacji i gier edukacyjnych. To wiele wyjaśnia.

Jednakże istnieje jeszcze druga strona medalu. Bo ta wiedza merytoryczna dzisiejszych malców niezbyt często wiąże się z wiadomościami i umiejętnościami bardziej praktycznymi, związanymi z codziennością. Mały mistrz komputerowy niekoniecznie potrafiłby dopasować swoje ubranie do aury za oknem albo też zaadresować list.

Dlatego też za prawdziwy rarytas można uznać serię Poradniczków Gabrysi i Kajtka, której dwa pierwsze tomiki niedawno ukazały się na księgarskich półkach. Pierwszy poświęcony jest jedzeniu i świętowaniu, drugi koncentruje się na tematyce zdrowia i ubrania. Dwójka sympatycznych bohaterów wprowadza dzieci w realia życia codziennego, w prosty i zabawny sposób wyjaśniając rządzące nim prawa. Informacje i porady, jakich udzielają Gabrysia i Kajtek, z jednej strony mogą mieć zastosowanie ściśle praktyczne (i to –bynajmniej – nie tylko dla dzieci!). Np. czy można odróżnić jajko świeże od starego? Co zrobić, by choinka nie straciła swych igieł zbyt szybko? W jaki sposób radzić sobie z katarem? Jak szybko i skutecznie uporać się z wielkim bałaganem? Z drugiej strony porady te stanowić mogą inspirację do wyśmienitej zabawy, pobudzając wyobraźnię i kreatywność małych czytelników (wystarczy wspomnieć o przepisie na gąsienice z chrupek, urodzinowej peruce, czy Skarpetkowym Dziwolągu).

Wielkim atutem książeczek Joanny Krzyżanek jest szacunek, z jakim autorka traktuje odbiorców. Porady, udzielane przez bohaterów, nie są tu jedynie wyłuszczane. Opatrzone dowcipnymi, a równocześnie prostymi i zrozumiałymi dla najmłodszych uwagami, pozwalają na uświadomienie maluchom nie tylko, na czym dana rzecz polega, ale i dlaczego tak właśnie jest.

Pierwsze dwa tomiki serii Poradniczków zachwycają bogactwem treści, błyskotliwymi i zabawnymi komentarzami, barwnymi ilustracjami. Bez wątpienia ich czytelnicy z ochotą sięgną po kolejne części serii o Gabrysi i Kajtku.
23 listopada 2010

Tytuł: Poradniczek Gabrysi i Kajtka