Subskrybuj nasz newsletter
Kucharz Kuba
A wy? Zastanawialiście się już kiedyś, kim chcielibyście zostać, kiedy dorośniecie? Czy aby nie kucharzem? – pyta swoich małych czytelników Paweł Beręsewicz. Szukając odpowiedzi na pytanie pisarza, odwiedziłam dzieci z myślenickiej Neo Montessori School. A wraz ze mną przybyli… Zawodowcy.

Już sama okładka książki dała nam doskonały pretekst do rozmowy. Kogo tu widzimy? Kim jest pani w wysokim koku? Czym zajmuje się przewodniczka? Czym aktorka i sędzia? A ty – kim chciałbyś zostać w przyszłości? Choć nie wszystkie dzieci podjęły już decyzję, łatwo zauważyć, że wśród dziewczynek panuje moda na zawód… modelki.

W końcu nadeszła pora na poznanie naszego gościa – bohatera całego spotkania. Nie, nie była to modelka, ale…

Kucharz Kuba – mistrz w swoim fachu, wirtuoz gotowania, dla którego jedzenie to nie żarcie – to dzieło sztuki!

Oto prawdziwy pasjonata i perfekcjonista! Nic zatem dziwnego, że to właśnie kucharza Kubę wezwano, kiedy okazało się, że z wizytą do Polski przybędzie jej Wysokość Cesarzowa Japonii.

Tak ważne wydarzenie wymaga oczywiście wielkich przygotowań. Dlatego postanowiliśmy trochę pomóc Kubie: każde z dzieci przygotowało jedną stronę Menu na wizytę cesarzowej.

Natomiast Kuba zabrał się do przygotowywania kucharskiego arcydzieła, czyli – słynnego pasztetu z zająca.

I tutaj takżę pomoc dzieci okazała się niezbędna. Pasztet trzeba bowiem odpowiednio doprawić. Ale uwaga! Do garnka nie może wpaść ani jedno ziarnko soli za dużo!

Przygotowaliśmy więc własne solniczki (przy okazji: małe pojemniczki napełnione ryżem to prosty, a całkiem atrakcyjny instrument muzyczny!). Soliliśmy z uwagą i w wielkim skupieniu:

Czy dzięki naszej pomocy przyjęcie okazało się udane? Czy cesarzowej smakował pasztet? Tak! Dlaczego więc kucharz Kuba do dzisiaj z bólem chwyta się za serce, wspominając tamten wieczór?

Przeczytajcie sami!

Przeczytajcie sami!

Serdecznie dziękujemy wszystkim Uczestnikom spotkania oraz autorce zdjęć, Pani Gabrieli Chmiel!

Ilustracje Jony Jung oraz cytaty pochodzą z opowiadania Kucharz Kuba [Paweł Beręsewicz, Zawodowcy, Wydawnictwo Literatura, Łódź 2011, ss. 22-27]


KOMENTARZE


KATALOGI
 
Projekty
PROMUJEMY


WSPÓŁPRACUJEMY

Copyright by Biblioteczka Malucha 2010-2017, Kontakt: redakcja@biblioteczkamalucha.pl
Korzystamy z ciasteczek w przyjaznych zamiarach, poznaj naszą politykę prywatności.